Dolar klesl ze čtyřměsíčního maxima a po Fedu čeká na nový impuls 3.5.18

Americký dolar se ve čtvrtek proti koši hlavních měn obchodoval pod úrovní čtyřměsíčního maxima. Pozornost obchodníků se přesunula k ekonomickým údajům poté, co Federální rezervní banka po dvoudenním jednání pro letošní rok nijak neupravila výhled dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Ve středu Fed, dle obecného očekávání, ponechal svou základní úrokovou sazbu v cílovém rozpětí mezi 1,50-1,75 procenta. Výbor pro stanovení sazeb uvedl, že se inflace přiblížila k cíli a že očekává, že ve střednědobém horizontu blízko 2procentního cíle nadále zůstane. Analytici se dle zvolené rétoriky domnívají, že Fed by mohl tolerovat i překročení hladiny dvouprocentního inflačního cíle bez nutnosti přistoupit v reakci na nedávný růst inflace k agresivnějšímu zpřísňování měnové politiky.

Očekává se, že ve zbytku letošního roku Fed minimálně ještě dvakrát zvýší úrokové sazby.

Po zasedání Fedu se pozornost trhu zaměřila na páteční údaje o pracovních místech v USA, které poskytnou další vodítka ohledně síly americké ekonomiky a inflačních tlacích.

Euro vzrostlo o 0,3 procenta na 1,1985 dolaru poté, co ve středu vůči dolaru dosáhlo téměř čtyřměsíčního minima 1,1938. Pozornost je nyní zaměřena na údaje o inflaci v eurozóně, které budou zveřejněny dnes hodinu před polednem. Zpomalení jádrové inflace v eurozóně by mohlo euro dostat pod další tlak a pomoci dolaru přidat na ziscích.

Dolaru v posledních týdnech pomáhal v růstu silný ekonomický výhled USA, rostoucí výnosy a známky zpomalování některých rozvinutých ekonomik, především v Evropě.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Investing.com