Aktuality a hlavní události dnešního dne 10.10.17

Euro posiluje na týdenní maximum – obchodníci sledují vývoj v Katalánsku: Euro v úterý posílilo na týdenní maximum vůči dolaru v reakci na lepší německá obchodní data a jestřábí poznámku představitele Evropské centrální banky, který vyzval k ukončení fiskálních stimulů. Dolar oslabuje. Americký dolar index poměřující sílu americké měnu vůči koši šesti hlavních světových měn klesl o 0,42 % na 93,16, nejnižší úroveň od 4. října.

Globální akciové indexy smíšené v reakci na geopolitické napětí: Světové akcie si v úterý sáhly na nová historická maxima. Evropské tituly se nicméně vydaly níže v očekávání, zda-li v průběhu dnešního dne regionální prezident Carles Puigdemont v průběhu dnešního dne přistoupí k jednostrannému vyhlášení nezávislosti Katalánska.  Španělský akciový index IBEX ztrácí zhruba 0,7 %. Trhy v Japonsku a Jižní Koreji zakončily obchodování výše, a to navzdory pokračujícímu napětí na Korejském poloostrově. Mezitím v USA akciové futures signalizují další růst oproti včerejším uzavíracím cenám. S&P 500 v pre-marketu přidává 0,16 %, Dow Jones 0,16 % a Nasdaq 100 0,2 %.

Ruská centrální banka hodlá zakázat internetové stránky s krypto-měnami: Ruská centrální banka v úterý oznámila, že země zablokuje přístup k webovým stránkám burz, které nabízejí krypto-měny, jako je bitcoin, s odůvodněním, dle kterého pro ruské občany a podniky, použití krypto-měn jako investičního nástroje s sebou nese nepřiměřeně vysoké riziko.

Německý export vzrostl, vývoz ze Spojeného království klesl: Úterní statistika ukázala, že německý vývoz v měsíci srpnu překonal dovoz, což svědčí o tom, že největší ekonomika eurozóny si ve třetím čtvrtletí výrazně polepšila. Srpnový export vzrostl o 3,1 %, import posílil o 1,2 %. Jednalo se o největší nárůst růstu vývozu za posledních 12 měsíců. Naopak, vývoz Spojeného království se v srpnu snížil o 0,7 %, čímž dal sbohem nadějím, že slabší libra pomůže podpořit export. Navíc, import do Spojeného království v srpnu posílil o 4,2 %, čímž se deficit zahraničního obchodu se zbožím dostal na rekordní úroveň.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com