Americké akcie ve středu klesly v reakci na hrozbu zavedení nových čínských dovozních tarifů 12.7.18

Americké akcie ve středu klesly v návaznosti na eskalující obchodní spor mezi Washingtonem a Pekingem.

Index S&P 500 klesl o 0,66 % na 2.778,25 bodů v 6:51 AM ET (10:51 GMT). Index Dow Jones klesl o 0,78 % na 24.732 bodů. Technologický index Nasdaq 100 klesl o 0,83 % na 7.240,75 bodů.

Riziko obchodní hrozby se opět dostalo do popředí poté, co vláda prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že plánuje zavést další navýšení sazeb o 10 % na čínské dovozní zboží ve hodnotě 200 miliard dolarů.

Pokračující spory ohledně dovozních tarifů mezi USA a Čínou formou „oko za oko – zub za zub“ prohlubují obavy z možnosti vzniku celosvětové obchodní války, které se obávají investoři především z toho důvodu, že by mohla zasáhnout růst globální ekonomiky.

Ve snaze reagovat na nejnovější plány Donalda Trumpa asistent čínského ministra zahraničních věcí Li Chenggang ve středu řekl, že se Čína neuzavírá vůči obchodu s USA.

„Chtěl bych zdůraznit, že postoj čínské vlády k podpoře obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi se nemění, odhodlání prosazovat reformy a zlepšovat podnikatelské prostředí se nemění, stejně jako náš postoj proti nepřátelství a multilateralismu“, řekl ve středu Li na obchodním fóru v Pekingu.

 

Slovák Vojtěch, analytik

 

Zdroj: Investing.com