Apple se přesunutím výroby do USA může vyhnout vyšším clům 10.9. 18

Prezident Donald Trump připustil, že některé produkty společnosti Apple Inc. mohou vzrůst na ceně, pokud by jeho administrativa schválila dodatečné dovozní tarify na zboží vyrobené v Číně. Problém by však nehrozil, pokud by společnost přesunula svou výroby do USA.

Tento týden společnost Apple uvedla, že navrhované nové kolo dodatečných tarifů na čínské dovozy o dalších 200 miliard dolarů by zvýšilo ceny pro některé z jejích produktů, včetně Apple Watch a Mac mini.

Společnost je vystavena vysokém riziku v důsledku obchodní války mezi USA a Čínou, jelikož dodatečné zvýšení dovozních cel z ní může udělat potenciální terč pro čínskou odplatu za Trumpovy tarify na zboží vyrobené v Číně.

Trump v sobotu sdílel v mediích zprávu, že „ceny produktů Apple mohou vzrůst na ceně v důsledku vyšších dovozních tarifů, které plánují uložit Číně. Existuje snadné řešení tam, kde by existovala ZERO daň a daňový stimul“, kdyby společnost vyrobila své výrobky v USA namísto v Číně.

Společnost Apple oznámila, že nemá v plánu přesun výroby z Číny do USA.

Ve svém dopise zaslaném na úřad amerického obchodního zástupce Apple uvedl, že všechny zvýšené tarify se nakonec projeví jako vyšší daň pro spotřebitele v USA, zvýší se cena produktů Apple, na které se naši zákazníci mohou spolehnout v jejich každodenním životě.

Společnost uvedla, že tarify by zasáhly širokou škálu produktů Apple, včetně počítačů, hodinek, adaptérů, nabíječek a nástrojů používaných ve výrobních, opravárenských a datových centrech v USA. Apple uvedl, že tarify zvyšují náklady na provoz v USA a znevýhodňují ji před zahraničními konkurenty.

Bílý dům obvinil Čínu z krádeže amerického duševního vlastnictví a z vyvíjení tlaku na americké společnosti, aby sdílely svoje technologii s čínskými společnostmi. Tarify mají zatlačit na Čínu, aby toto chování zastavila.

Zdroj: Investing.com

Slovák Vojtěch, PrimStock