Asijské akcie klesají v důsledku nepřesvědčivých dat z Číny a obav z prohloubení obchodní války se Spojenými státy 16.7.18

Asijské akcie v pondělí klesly v důsledku nových údajů, které ukázaly, že čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí mírně zpomalila. Budoucí výhled je pak o to nejistější v důsledku obav z případné celosvětové obchodní války.

Oficiální data ukázala, že čínská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí roku 2018 o 6,7 procenta, což představuje pokles oproti růstu o 6,8 % zaznamenaného v předchozích třech čtvrtletích.

Zatímco údaje o HDP byly v souladu s tržním očekáváním a podnikatelský index v Číně rostl tempem 0,6 %, poslední statistiky odhalily pomalejší růst průmyslové produkce v Číně, což naznačuje oslabování celkové růstové dynamiky. A ačkoliv už s tímto faktem značná část analytické obce dlouhodobě pracuje, krátkodobý výhled nyní ještě potemněl v souvislosti s hrozícím prohloubením probíhající obchodní války s USA.

MSCI Asia-Pacific akciový index (mimo Japonsko) klesl 0,3 %. Shanghai Composite Index a CSI300 poklesly o 0,5 procenta. Index Hang Seng klesl o 0,1 procenta. Japonské trhy jsou uzavřeny v důsledku svátku Den námořnictva.

Nepřesvědčivé údaje z Číny podkopaly růst sentimentu plynoucího z pátečních zisků na Wall Street. Ty byly podpořeny silnými zisky průmyslových a energetických firem a pomohly částečně narovnat obavy investorů z prohloubení obchodní války mezi USA a Čínou.

Federální rezervní banka v USA v pátek v půlroční zprávě o měnové politice americkému Kongresu připomněla, že s ohledem na solidní hospodářský růst očekává další postupné zvyšování úrokových sazeb.

 

Slovák Vojtěch, analytik

 

Zdroj: Investing.com