Asijské akcie klesají v reakci na pozastavení rozhovorů ze strany Severní Koreje 16.5.18

Asijské akciové trhy se ve středu vydaly cestou ztrát poté, co Severní Korea náhle odvolala rozhovory se Soulem, což vyvolalo vlnu pochybností ohledně americko-severokorejského summitu. Současně rostoucí výnosy amerických dluhopisů opětovně vyvolaly obavy z rychlejšího zvyšování úrokových sazeb v USA, které by mohlo omezit celosvětovou poptávku.

Největší MSCI Asia-Pacific index (mimo Japonsko) v reakci na zmíněné ztrácel o 0,2 %, neboť krok Severní Koreje může představovat zlom v nedávném oteplování vztahů mezi Severní a Jižní Koreou a Washingtonem.

Zrušení summitu v Singapuru naplánovaného na 12. červen by mohlo znovu přiživit napětí na Korejském poloostrově. To v době, kdy jsou stále ve hře nevyřešené otázky kolem obchodních jednání mezi Čínou a USA a udržitelnosti globálního hospodářského růstu.

Silné maloobchodní tržby v USA a tovární data v úterý posunuly výnos 10letých amerických dluhopisů až na 3,095 %, nejvyšší úroveň od července 2011, což vyvolává obavy z vyšších úvěrových nákladů pro společnosti po celém světě.

Dow Jones Industrial Average (DJI) v průběhu úterý klesl o 193 bodů (0,78 %), index S&P 500 ztratil 18,68 bodů (0,68 %) a kompozitní Nasdaq klesl o 59,69 bodů. Čínské akcie ztrácejí s tím, jak obchodníci očekávají zprávy z druhého kola čínsko-amerických obchodních rozhovorů ve Washingtonu v tomto týdnu, přičemž obchodníci jsou stále přesvědčeni o pokračujícím názorovém rozkolu obou jednajících stran.

Silná americká data podpořily dolar na měnových trzích. Dolar index sledující sílu dolaru proti koši šesti hlavních světových konkurenčních měn, dosáhl v úterý letošního maxima ve výši 93,46. Euro kleslo až na 1,18155, nejnižší úroveň za pět měsíců.

Na komoditních trzích zlato mírně posílilo poté, co v předešlém dni v reakci na silný dolar kleslo na 4 a ½ měsíční minimum. Ceny ropy zůstávají v blízkosti nedávných maxim v reakci na obavy, že sankce USA vůči Íránu mohou omezit vývoz ropy tohoto významného producenta.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Bloomberg.com