Asijské akcie na desetiletém maximu_WTI ropa se drží blízko včerejšího maxima 7.11.17

Asijské akcie v úterý atakovaly desetiletá maxima. Japonský Nikkei 225 posílil na nejvyšší úroveň od roku 1992. Ceny ropy si ráno po včerejším prudkém nárůstu, souvisejícím s korupční očistou v Saudské Arábii, zachovávaly většinu svých včerejších zisků.

Začátek na evropských burzách se nese v pozitivním duchu, když futures na akciové indexy European stock, německý Dax, anglický FTSE i francouzský CAC přidávaly svorně 0,3 %.

MSCI Asia-Pacific index (mimo Japonsko) rozšířil počáteční zisky a růstem o 0,7 % pokořil nejvyšší úroveň od listopadu roku 2007. Reaguje tak na včerejší růst všech tří hlavních amerických akciových indexů, které v nočním obchodování dosáhly nových historických maxim. Japonský Nikkei obrátil počáteční ztráty a v reakci na očekávání silných výsledků domácích společností uzavřel obchodování růstem o 1,7 %.

Australský index S&P/ASX 200, podpořený silnými cenami komodit, vzrostl o 1 % na téměř desetileté maximum. Australská centrální banka na svém úterním jednání dle očekávání ponechala úrokové sazby na rekordních minimech a naznačila, že s ohledem na nízkou inflaci hodlá tuto pozici držet i v následujících měsících.

WTI americká lehká ropa na newyorské burze Nymex, poté co v průběhu včerejšího dne poprvé za poslední více než dva roky pokořila hranici 56 dolarů za barel, prozatím vyčkává a pohybuje se v rozmezí několika centů od včerejší zavírací ceny 57,35 USD/barel. Lednový futures na ropu Brent na londýnské burze ztrácí v ranním obchodování 13 centů na 64,14 USD/barel.

V Saúdské Arábii ostrý zásah korunního prince Mohammeda bin Salmana namířený proti korupci vedl k zatčení členů královské rodiny, ministrů i investorů, a to včetně prominentního miliardáře Alwaleeda bin Talala. Ačkoliv analytici v současné době nepředpokládají, že by protikorupční zásah měl jakýmkoliv způsobem ovlivnit stávající politiku Saudské Arábie namířenou na podporu růstu ceny ropy, vyvolává obavy z případného odlivu středovýchodních peněz z globálních finančních trhů.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com