Asijské akcie posílily společně s růstem ceny ropy 10.5.18

Asijské akcie v průběhu čtvrtka pokračovaly v růstu v čele s tituly energetických společností, a to v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstoupení z jaderné dohody s Íránem.

Asijské trhy jsou následovány akciemi v Evropě, kde britský FTSE 100 přidává 0,2 %, německý DAX 0,4 % a francouzský CAC 0,3 %. MSCI Asia-Pacific index mimo Japonsko pokročil vzhůru 0,6 %. Japonský Nikkei přidal 0,3 % a jihokorejský Kospi 0,5 %.

Futures na ropu typu Brent na londýnské burze, poté co v průběhu středy posílil přibližně o 3 %, přidává dnes 0,67 % na 77,73 dolaru za barel, což je nejvyšší úroveň od listopadu 2014. Nejaktivnější futures na WTI americkou lehkou ropu posiluje o 0,63 % na 71,59 dolarů za barel.

Energetické akciové tituly v reakci na růst černého zlata na úroveň 3 a ½ letého maxima prudce posílily s tím, jak se investoři obávají, že stažení USA z jaderné dohody s Íránem zvýší napětí na Blízkém východě a ohrozí dodávky ropy.

V nočním obchodování index Dow Jones přidal 0,75 % a index S&P 500 téměř 1 %. Energetický S&P index přidal 2 %.

Zvyšující se ceny ropy následně posunuly výnosy amerických státních dluhopisů kvůli obavám z nárůstu inflace. V souvislosti se zmíněným pak v průběhu noci americký dolar vůči koši šesti hlavních měn vystoupal na 4 a ½ měsíční maximum.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com