Cena ropy se odráží po největším jednodenním propadu za poslední dva roky 12.7.18

Během středeční odpolední seance klesla cena ropy WTI k úrovni 70 $ za barel. Následně se dokázala mírně vrátit zrhuba o 0,67 $ za barel, přičemž cena surové ropy Brent se vrátila o více než 1 dolar po největším jednodenním poklesu za poslední dva roky.

Srpnové futures na ropu WTI byly obchodovány na hodnotě 70,86 USD za barel 1:40 AM ET (05:40 GMT), což představuje nárůst o 0,7 %.

 Zařiové Futures na ropu Brent obchodované v Londýně vzrostly o 1,7 % na 74,62 USD za barel.

Ceny ropy byly ve středu pod tlakem především kvůli zprávě, že Libye bude pokračovat v exportu ropy, zatímco eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou vyvolala obavy ohledně vývoje poptávky.

Libyjská národní ropná společnost oznámila otevření čtyř exportních terminálů a umožnila na trh navrácení až 850.000 barelů ropy denně.

V ostatních zprávách ohledně vývozu ropy z USA do Indie bylo sděleno, že červnový vývoz dosáhl rekordních hodnot. Letošní rok činí téměř dvojnásobek loňského vývozu.

„Pokud Čína vybírá clo na import americké ropy, pak export z USA do Indie pravděpodobně stoupne.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpověděla, že celosvětová poptávka po ropě poprvé v roce 2019 překročí 100 milionů barelů, ale varovala, že vznikající obchodní napětí by mohlo negativně ovlivnit trh.

OPEC se dohodl na zvýšení produkce v červnu během klíčového setkání ve Vídni. Zatímco rozhodnutí bylo široce očekáváno, zvýšení nabídky bylo menší, než očekávali někteří investoři.

Vojtěch Slovák

Zdroj: Investing.com