Cena sóji vyšší navzdory výsledku WASDE reportu 14.9.2018

Listopadové kontrakty na sójové futures skončily o 7 centů výše na 839 centů za bušel. Navzdory skutečnosti, že velmi bearish zpráva o úrodě WASDE tvrdí, že produkce bude 52,8 bušlů na akr, což přestavuje roční produkci zhruba 4,7 miliardy bušlů. Toto množství posunulo rekord v produkci bobů o 845 milionů bušlů.

 

Vysvětlení pro současný vzestup ceny bylo staré rčení, prodávat pověst a kupovat fakt. Nicméně skutečnost, kterou poodhalil report WASDE naznačuje ve střednědobém horizontu pozvolný pokles této komodity. Při vstupu na současných úrovních kolem 835 centů za bušel, by připadalo nastaveni ztrát na hodnoty nad desetidenní maxima při ceně 852.

 

V současné době máme také bearish náhled na kukuřici, která klesla o 0,14 dolaru a její další nižší úrovně mohou být na pořadu dne.

 

Podle názorů analytiků by ceny sójových bobů mohly otestovat nízké hodnoty z prosince 2008 kolem 775 centů za bušel. Nově oseté plochy touto komoditou v Argenitě a Brazílii nás vedou k předpokladu, že letošní rekord v produkci bude překonán a její cena tudíž dál bude klesat.

 

Zdroj: Barchart.com

 

Vít Souček