Írán – Venezuela – Ceny ropy dosáhly nejvyšších úrovní od listopadu 2014 7.5.18

Ceny WTI americké lehké ropy na burze Nymex a evropské ropy Brent na burze v Londýně dnes v reakci na krizi ve Venezuele a blížící se datum rozhodnutí, zda USA obnoví sankce vůči Íránu, posilují na nejvyšší úrovně od listopadu 2014.

Futures evropské ropy Brent hodinu po poledni posilují o 84 centů na 75,70 dolarů za barel. Nejaktivnější futures kontrakt ropy WTI přidává 70 centů na 70,50 dolarů za barel. Futures na ropu v čínské Šanghaji, které byly spuštěny v březnu, v pondělí vzrostly až na 72,54 dolarů za barel.

Analytici varovali, že prohlubující se hospodářská krize ve Venezuele bude mít za následek pokračující omezování produkce a exportu ropy ze země. Venezuelská produkce ropy se od počátku roku 2000 snížila již o polovinu na pouhých 1,5 milionu barelů za den. Za zmíněným stojí především nedostatečné investice, které by dokázaly udržet venezuelský ropný průmysl v chodu. Kromě problémů ve Venezuele ceně ropy v růstu pomáhá nevyřešená otázka, zda vláda prezidenta Trumpa odstoupí od íránské jaderné dohody a uvalí nové sankce na člena ropného kartelu OPEC, Írán. Ten se v roce 2016 znovu začlenil do skupiny významných vývozců ropy poté, co výměnou za omezení íránského jaderného programu byly zrušeny mezinárodní sankce vůči této zemi. Společně s vyslovením pochybnosti o upřímnosti Íránu ohledně jeho jaderného programu prezident Trump pohrozil upuštěním od dohody z roku 2015.

Ve stejné době trh s ropou nikterak nereaguje na prudce rostoucí těžbu ve Spojených státech, kde produkce v posledních dvou letech vzrostla o více něž 25 % na 10,62 milionu barelů denně. Očekává se, že americká produkce černého zlata bude pokračovat v posilování v průběhu celého roku 2018 a že se přiblíží či snad dokonce překročí hranici 11 milionů barelů denně, čímž by překonala produkci v Rusku.

Dle zprávy společnosti Baker Hughes zprovoznily americké energetické společnosti v týdnu k 4. květnu 9 nových ropných vrtů, jejichž počet tak vzrostl na 834, nejvyšší úroveň od března 2015.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com