Ceny ropy rostou kvůli klesajícím zásobám paliv v USA 4.7.18

Cena ropy vzrostla ve středu v reakci na zprávu ohledně poklesu amerických zásob paliva.

Surová ropa WTI s dodávkou v srpnu se obchodovala na úrovni 74,60 USD za barel v 1:01 AM ET (05:01 GMT), což představuje nárůst o 0,62 %.

Futures ropy Brent s dodávkou v září, které se obchodují v Londýně,  vzrostly o 0,49 % na 78,14 dolaru za barel.

Mezitím Shanghai WTI futures s dodávkou v září se v úterý nezměnila a zůstala na hodnotě 505,6 juanů za barel.

Americký ropný institut (API) zveřejnil v úterý zprávu, ve které oznámil, že zásoby ropy v USA klesly o 4,5 milionu barelů týdně.

Zásoby benzínu a destilátů, ke kterým patří motorová nafta a topný olej, byly také nižší, uvedl API.

Očekává se však, že obchodní dopad na tyto zprávy bude nižší, jelikož trhy v USA jsou ve středu uzavřeny z důvodu svátku Den nezávislosti.

Stále je ale potřeba věnovat pozornost sankcím USA proti velkému vývozci ropy Íránu, jelikož nedávné zprávy naznačovaly, že americká vláda chce od listopadu odstoupit od dohody o vývozu ropy z Íránského trhu.

V reakci na to íránský prezident Hassan Rouhani v úterý řekl, že je „nepředstavitelné, aby v budoucnu mohly všechny producentské země vyvážet svůj přebytek ropy a Írán nikoliv.“

Vyšší produkce ze Saúdské Arábie, Ruska a Spojených arabských emirátů spolu s rostoucím vývozem USA  kompenzují výpadek produkce v Libyi, Venezuele a Íránu, řekl Roberto Friedlander, vedoucí obchodování ze společnosti Seaport Global Securities.

„Cena WTI ropy by se měla pohybovat v rozmezí mezi 68 až 71 dolarů za barel. Jsem ale optimista a věřím, že trh uvidíme dříve na úrovni $ 62 až $ 63, než 80 dolarů,“ řekl.

V úterý Libyjská národní ropná korporace (NOC) ohlásila, že v pondělí z důvodu vyššího zatížení v přístavech Zueitina a Hariga, došlo k celkovým ztrátám ve výši 850 000 bpd (barelů denně). Důvodem vyššího zatížení bylo uzavření východních polí a přístavů.

Vojtěch Slovák, analytik

Zdroj: Investing.com