Ceny ropy smíšené v reakci na íránské odmítnutí chystaného kompromisu OPEC 20.6.18

Ceny ropy jsou ve středu smíšené s tím, jak trhy zpracovávají zprávu, dle které Írán odmítl účast na potenciálním produkčním kompromisu OPEC a oznámil, že nepodporuje ani malý nárůst produkce ropy, který bude předmětem jednání na klíčovém pátečním setkání OPEC ve Vídni.

Srpnový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex krátce před polednem posiluje o 40 centů na 65,30 USD (0,64 %) za barel. Ve stejnou dobu ropa typu Brent přidává na londýnské burze 50 centů na 75,58 dolarů (0,68 %) za barel. Zářijový futures na ropu na burze v Šanghaji přidává 0,56 % na 463,30 juanů za barel.

Ve svém prohlášení po příjezdu do Vídně íránský ministr životního prostředí uvedl, že nevěří, že členské státy OPEC na pátečním jednání budou schopné dosáhnout dohody v otázce případného navýšení produkce.

Očekává se, že se OPEC na klíčovém setkání ve Vídni v tomto týdnu bude snažit dohodnout na zvýšení produkce spolu s Ruskem a dalšími producenty. V případě, že Saúdská Arábie nebude schopná na jednání prosadit konsenzus, je možné, že začne i tak na trh dodávat množství barelů ropy navíc, které bude považovat za vhodné.

Ceny ropy se v posledním týdnu dostaly do presu poté, co americký prezident rozhodl o uvalení dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 50 miliard USD a co Čína zareagovala na zmíněné stejným protiopatřením na americké zboží dovážené do Číny a pohrozila uvalením cla na import energií z USA. V reakci na zmíněné následně prezident Trump pověřil americké ministerstvo obchodu, aby vytvořilo seznam z Číny importovaného zboží v hodnotě 200 miliard, které by mohlo být předmětem uvalení dovozního cla ve výši 10 %.

Obchodníci dnes očekávají výsledky pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky ohledně vývoje zásob ropy v USA v minulém týdnu, které by dle průzkumu agentury Bloomberg měly vykázat pokles o více než 1 milion barelů. Ten je však víceméně výsledkem každoročně se opakující sezónní maximalizace produkce pohonných hmot na začátku letní motoristické sezóny.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Bloomberg.com