Ceny ropy v USA klesly za poslední týden o více jak 6 procent 8.2.18

Ceny ropy v USA klesly za poslední týden o více jak 6 procent

Cena WTI americké lehké ropy na burze Nymex se v posledním týdnu dostala pod prodejní tlak v reakci na údaje, dle kterých produkce ropy v USA v minulém týdnu pokořila hranici 10 miliónů barelů denně.

Americké ministerstvo pro energie ve své týdenní zprávě uvedlo, že produkce ropy v USA vzrostla o 3,3 % na rekordní hodnotu 10,25 milionu barelů, čímž se přiblížila objemu těžby v Rusku a Saúdské Arábii.

Zpráva současně ukázala, že zásoby ropy ve Spojených státech vzrostly v týdnu končícímu 2. února o 1,9 milionu barelů. Analytici oslovení v rámci průzkumu agentury Bloomberg očekávali růst o 3,1 milionu, zatímco American Petroleum Institute očekával pokles o 1,1 milionu.

Celkové zásoby ropy v USA dosáhly v minulém týdnu 420,3 milionu barelů, což odpovídá dlouhodobému průměru pro toto roční období.

Nejaktivnější březnový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex v posledních pěti obchodních seancích přišel celkem o 4,13 USD na barel, čímž klesl na úroveň měsíčního minima.

Pokles ceny ropy WTI pokračuje také v průběhu dnešního dne, když dvě hodiny po poledni ztrácí 57 centů na 61,22 dolarů za barel.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com