Ceny zlata klesají v důsledku sílícího dolaru 11.7.18

Cena zlata ve středu klesla v důsledku zpevňujícího dolaru poté, co vláda prezidenta Donalda Trumpa pohrozila zavedením dodatečných cel na dovoz zboží z Číny v hodnotě 200 mld. USD.

Srpnové futures na zlato se na burze NYMEX propadly na hodnotu 1.250,00 dolarů za trojskou unci.

Podle úterního vládního prohlášení zavedení 10 % sazeb neproběhne okamžitě ale bude podléhat dvouměsíčnímu procesu přezkoumávání. Navrhovaný seznam zboží zahrnuje spotřební předměty, jako jsou oděvy, televizní komponenty a ledničky, jakož i další technologické produkty.

V reakci na to řekl čínský ministr obchodu ve svém sdělení pro média, že je „šokován“ nejnovějším americkým obchodním aktem a naléhavě vyzval mezinárodní společenství, aby společně bojovalo proti obchodní šikaně a zároveň označil tyto akce za „zcela nepřijatelné“.

„Myslím, že špatnou zprávou (pro zlato), pokud jde o geopolitická rizika, je skutečnost, že obchodní problémy jsou již v ceně započítány,“ řekl Cameron Alexander, analytik GFMS.

Sílící dolar je negativním faktorem pro vývoj ceny zlata, jelikož prodražuje jeho vlastnictví držitelům jiných měn, protože je tato komodita ceněna v dolarech.

Americký dolarový index, který sleduje dolarovou měnu vůči koši cizích měn, ve středu vzrostl o 0,12 % na 93,97.

„Pokud by se riziko obchodních válek vystupňovalo, mohou investoři zlato opustit jakožto bezpečný přístav pro peníze … Vždycky jsem měl zlato jako zajištění, nyní z důvodu sílícího dolaru již tento názor ztrácím,“ řekl Stephen Innes, obchodní ředitel společnosti APAC v OANDA.

Slovák Vojtěch, analytik

zdroj: Investing.com