Ceny zlata se zotavují z 6měsíčního minima vůči americkému dolaru 22.6.18

Zlato se v pátek odrazilo od půlročního dna. Ceny vzrostly o 0,1 % na 1269,30 dolarů. V ten samý čas dolarový index vyklesal poté, co dosáhl na 11měsíční maxima. Páteční pokles dolarového indexu je přisuzován vybírání zisků během asijské seance.

Index Fedu z Filadelfie o obchodní aktivitě v USA v polovině roku poklesl na 19,9 bodu v červnu z 34,4 bodu v květnu. Slabší data pobočky Fedu z Filadelfie částečně zapříčinily pokles výnosu dluhopisů amerického ministerstva financí, což také ovlivnilo dolar.

Index amerického dolaru, který sleduje dolar vůči šesti světovým měnám, po dotyku 95,533, což je nejvyšší úroveň od loňského července, klesl o 0,06 % na 94,48. Instrumenty jako je zlato, jsou citlivé na pohyby dolaru – pokles dolaru činí zlato levnější pro držitele cizí měny a tím zvyšuje poptávku po drahých kovech.

Mezitím Evropané uvrhli odvetná cla na několik amerických produktů v hodnotě zhruba 3,2 miliardy dolarů, včetně bourbonu, motocyklů a pomerančového džusu jako odpověď na tarify ze strany Trumpovy administrativy.

„Udělali jsme vše, co jsme mohli, abychom se vyhnuli této situaci, ale nyní nemáme jinou možnost než reagovat,“ uvedla ve svém projevu ve Wellingtonu na Novém Zélandu Cecilia Malmstromová, evropská komisařka pro obchod. „Evropská unie má zodpovědnost postavit se za otevřený světový obchod.“

Co se týče ostatních drahých kovů, futures na stříbro se o 0,02 % zvýšily na 16,33 USD za trojskou unci, zatímco platinové futures klesly o 0,53 % na 859,1 USD za unci.

Vít Souček, analytik

Zdroj: Investing.com