Čína vyzvala USA, aby se v otázce tarifů učinily rozumné rozhodnutí 14.6.18

Čína ve čtvrtek vyzvala Spojené státy, aby učinily „rozumné rozhodnutí“ o budoucích obchodních vztazích a uvedla, že je připravena reagovat v případě, že Washington namísto dialogu o pro obě strany rozumném řešení, zvolí konfrontaci. Americký prezident Donald Trump se připravuje rozhodnout, zda aktivovat tarify na čínském zboží.

Trump má v pátek odhalit revizi svého původního tarifního seznamu, který je zaměřen na čínské zboží v hodnotě až 50 miliard dolarů. Dle nepodložených zdrojů by upravený seznam měl být o něco menší než originál, přičemž některé výrobky budou vymazány a jiné budou naopak přidány, a to zejména v odvětví technologií.

Dle čínské strany existují v otázce obchodních záležitostí dvě možná řešení. První volbou je spolupráce a vzájemný prospěch. Další volbou je pak konfrontace a vzájemná ztráta. Ačkoliv čínská doufá, že by Spojené státy mohly zvolit mírnější variantu, netají se připraveností odpovídajícím způsobem reagovat na horší se zmíněných dvou variant.

Pohyb směrem k aktivaci amerických tarifů na čínské zboží následuje jednání mezi americkými a čínskými diplomaty, jejichž výsledkem měla být dohoda o větších nákupech amerických zemědělských a energetických komodit a snížení amerického obchodního deficitu s Čínou.

Robert Černík,  analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com