Čínští obchodníci s obilovinami před návratem na americký trh vyčkávají na nižší tarify 3.12.18

Čína bude muset v tomto roce snížit svá zvýšená dovozní cla, která byla uvalena na celou řadu amerických zemědělských produktů, než bude moci splnit svůj víkendový závazek koupit podstatné množství amerických výrobků.

Čína a Spojené státy se v sobotu dohodly, že nepřistoupí k dalšímu kolu zvyšování dovozních cel, které by dále prohloubilo několik měsíců trvající obchodní válku, jež negativně ovlivnila vývoj na světových trzích a zastavila prodej sójových bobů z USA do Číny, jež platí za největšího odběratele americké sóji na světě.

Dočasné příměří je dílem rozhovorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínským prezidentem Xi Jinpingem na konci víkendového dvoudenního setkání světových vůdců v Argentině.

Dle prohlášení Spojených států Peking slíbil koupit od USA neurčené, ale „velmi podstatné“ množství zemědělských, energetických, průmyslových a dalších produktů, přičemž nákup zemědělských komodit má začít okamžitě.

Analytici a obchodníci reagovali prohlášením, že zmíněné objemné nákupy nepůjdou uskutečnit, dokud nebudou zrušeny 25 % tarify na dovoz sóji, kukuřice, čiroku a pšenice.

Čínské tarify na sóju z USA v letošním roce pomohly posunout cenu sójových bobů v Brazílii (největší světový exportér sóji) na takovou úroveň, kdy se čínským importérům mohlo vyplatit nakoupit sóju v USA a zaplatit nastavená dovozní cla.

Slabé reakce na trzích s futures v Chicagu a Dalianu v pondělí zdůraznily nedostatek zájmu o nové nákupy. Sójové boby na burze CBOT posílily o méně než 2 % a futures na sójový šrot na burze v Dalianu uzavřely obchodování růstem o méně než 1,4 %.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com