Coca-Cola kupuje Costa Coffe za 5,1 miliardy USD 31.8.18

Coca-Cola Co. se dohodla, že koupí britský řetězec Costa Coffee za 3,9 miliardy liber (5,1 miliardy dolarů) a vstoupí do bitvy s Nestle SA a Starbucks Corp. Tímto krokem získává globální značku v prodeji teplých nápojů.

Společnost Whitbread (LON: WTB) Plc souhlasila s prodejem společnosti Costa za cenu, která je 16tinásobkem letošního zisku před úroky, daněmi, odpisy a amortizací, uvedly společnosti v dnešním prohlášení.

„Teplé nápoje jsou jedním z mála zbývajících segmentů celkového nápojového trhu, kde Coca-Cola nemá globální značku,“ uvedl generální ředitel společnosti Coca-Cola James Quincey. „Costa nám poskytuje přístup na tento trh prostřednictvím velké sítě kaváren.“

Výrobci nealkoholických nápojů se rozrůstají, protože spotřebitelé hledají alternativy ke sladkým nápojům. Začátkem tohoto měsíce se společnost PepsiCo Inc. dohodla na akvizici společnosti SodaStream Ltd. v hodnotě 3,2 miliardy dolarů.

Prodeje společnosti Costa v USA překonávají společnost Starbucks a její působnost se dále rozšiřuje na trzích, jako je Čína. Společnost byla jedním z mála velkých kávových řetězců, které byly k prodeji po Nestlé a investiční společnosti JAB skupiny Reimann, v tomto segmentu.

Whitbread koupil Costa v roce 1995 za 19 milionů liber. V té době měla 39 kaváren. Nyní má více než 3.800 kaváren ve 32 zemích světa. Společnost rovněž provozuje 8.000 samoobslužných automatů.

 

Slovák Vojtěch, PrimStock

 

Zdroj: Investing.com