Denní komentář_S posilujícím eurem dolar klesl na třítýdenní minimum 15.11.17

Americký dolar v průběhu středečního obchodování díky tlaku posilujícího eura klesl na nejnižší úroveň posledních 3 týdnů. Dolaru také škodí slábnoucí očekávání, že republikáni budou schopni v letošním roce prosadit daňovou reformu prezidenta Trumpa.

Americký dolarový index, poměřující sílu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, ztrácel krátce po poledni 0,29 % na 93,45, což je nejnižší úroveň od 26. října.

Poptávka po euru je podporována solidními pro-růstovými údaji z eurozóny, které poskytují další důkazy o tom, že hospodářské oživení regionu zůstává na správné cestě a podporuje krok Evropské centrální banky k tomu, aby v příštím roce začala omezovat svůj program nákupu dluhopisů.

Minulý měsíc ECB uvedla, že svůj program nákupu dluhopisů udrží pozdě do příštího roku, ale sníží objem svých měsíčních nákupů. Jde o signál změny, jejímž výsledkem by mělo v konečné fázi být zvýšení úrokové sazby.

Měnový pár EUR/USD po poledni rostl o 0,4 % na 1.1844, nejvyšší úroveň od 20. října. EUR/GBP přidává 0,4 % na úroveň téměř měsíčního maxima 0,8998.

Dolar se dostal pod další tlak poté, co republikáni v Senátu v úterý uvedli, že jejich plán restrukturalizace daní hodlají spojit se zrušením klíčové složky Obamacare, což zkomplikovalo úsilí o přijetí zákona. Nejistota ohledně daňových opatření v posledních dnech zasáhly dolar a od minulého týdne ho srazily o více než 1 %.

Investoři v průběhu odpoledne očekávají zveřejnění údajů o říjnové inflaci v USA, které by dle analytiků měly vykázat pouze mírný nárůst spotřebitelských cen.

Mezitím australský dolar vůči americkému dolaru pokračuje v prohlubování dlouhodobých ztrát, když dnes oslabuje o 0,5 % na 0,7593, nejnižší úroveň od letošního 10. července. Australské měně škodí slabé domácí údaje o růstu mezd, které utlumily inflační výhled a potenciál růstu úrokových sazeb.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com