Déšť poprvé v této sezóně podal pšenici pomocnou ruku 8.8.17

Suchem sužované jarní pšenici v USA se díky srážkám v posledních dnech podařilo zastavit dlouhodobě trvající pokles kvality a poprvé v této sezóně vykazuje mírné známky zlepšení.

Dle údajů amerického ministerstva zemědělství (USDA) dosáhlo k 6.8. procento jarní pšenice označené známkou dobrý až excelentní 32 %. Ačkoliv se stále jedná o velmi nízký údaj, průměr posledních 3 let činí 69 %, jde vůbec o první zlepšení v rámci stávající sezóny z 31 % v minulém týdnu.

Ve skutečnosti se jedná o první zvýšení v hodnocení amerického ministerstva zemědělství od května 2016, co se kondice jarní pšenice v USA týká.

Aktuální výhled odráží zlepšení stavu plodin v Severní Dakotě, která typicky produkuje přibližně polovinu v USA pěstované jarní pšenice a kde díky nedávným srážkám kondice této plodiny označené známkou dobrý až excelentní vzrostla o 4 body na 33 %. Zmíněnému výsledku napomohly kromě srážek také nižší než průměrné teploty, které zpomalily odpařování půdní vlhkosti.

V tomto týdnů se zrak obchodníků upíra k čtvrteční měsíční statistice amerického ministerstva zemědělství, tzv. Wasde reportu, jež podá přesnější odhad ohledně světové nabídky a poptávky po plodinách a v rámci které se očekává, že USDA sníží odhad celkové letošní produkce jarní pšenice v USA o 33 miliard na 393 miliard bušlů.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com