Déšť způsobuje další zpoždění již nyní velmi pomalého výsevu pšenice v USA 4.10.17

Rychlost výsevu ozimé pšenice v USA klesla v minulém týdnu na jednu z nejpomalejších v historii. Důvodem je déšť, který sice na jednu stranu pomáhá snížit stres půdy pramenící z nedávného sucha, na druhou stranu ale na mnoha místech znemožňuje těžké technice vyjet na pole. V oblasti amerického Středozápadu, které se srážky prozatím ve velké míře vyhýbaly, farmáři naopak bojují s nedostatečnou vlhkostí a velmi nízkými teplotami.

Dle údajů amerického ministerstva zemědělství (USDA) byl ve Spojených státech výsev ozimé pšenice k 1. říjnu hotov z 36 %. Ačkoliv se mezi-týdenně jedná o zlepšení o 12 bodů, stále notně zaostává za dlouhodobým průměrem, který pro tuto roční dobu činí 43 %. Analytici očekávali 37-38 %.

Při pohledu do historie je tak stávající rychlost výsevu ozimé pšenice v USA pro tuto roční dobu druhá nejpomalejší od roku 1996, přičemž horší výsledek byl zaznamenán pouze v roce 2000.

Vítaná vlhkost

Pomalý pokrok odráží zejména slabé tempo v oblastech středních plání, jako je Oklahoma, kde rychlost výsevu o 13 bodů zaostává za dlouhodobým průměrem. V sousedním Kansasu je výsev hotov z 21 %, což je o 18 bodů méně oproti průměru. Zpomalení tempa výsevu je přičítáno srážkám v minulém týdnu, které sice na jednu stranu zpomalily práci na polích, nicméně půdě poskytly tolik potřebnou vlhkost pro vzklíčení. Dle USDA v Kansasu klesl podíl půdy s nedostatečnou nebo velmi nízkou vlhkostí v minulém týdnu o 21 bodů na 37 %. V Oklahomě došlo k poklesu o 29 bodů na 18 % a v Coloradu o 12 bodů na 14 %.

Příliš nízké teploty pro výsev

S jiným problémem se potýkají farmáři na severu v americké Montaně, jež platí po Kansasu a Oklahomě za třetího největšího producenta ozimé pšenice v USA. Zde k 1.10. výsev pšenice zaostával za dlouhodobým průměrem o 17 %. Příčinou pomalejšího výsevu je zde nedostatečná vlhkost společně s velmi nízkými teplotami. Nízká vlhkost půdy je v této oblasti hlášena na 57 % polí. Ve stejném období loňského roku se s nízkou vlhkostí potýkalo 30 % pro výsev určené půdy.  K tomu navíc silný mráz na některých místech znemožňuje použití zavlažovacích systémů.

Pozitivní výhled

Výhled americké MDA Weather Services ukazuje, že by se déšť v následujících dnech měl rozšířit na většinu území Velkých plání. To sice dále zpomalí výsev pšenice, ale poskytne bohatou půdní vlhkost pro klíčení. Zlepšení podmínek a zvýšení půdní vlhkosti se v následujících dnech očekává také v celé oblasti amerického Středozápadu.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Agrimoney.com