Futures na jarní pšenici propadly v reakci na lepší než očekávaný odhad sklizně 2.10.17

Futures na jarní pšenici v americkém Minneapolisu prudce oslabily poté, co americké ministerstvo zemědělství (USDA) uvedlo, že domácí zrniny jsou mnohem méně zasažené suchem, než se zprvu předpokládalo. Propad cen jarní pšenice na burze v Minneapolisu následovaly také futures kontrakty na ozimou pšenici na burze Chicago Board of Trade (CBOT). V reakci na zprávu USDA futures na jarní pšenici v průběhu poslední obchodní seance minulého týdne propadl o 3,8 % na uzavírací cenu 623,75 centů za bušl. V poklesu pak dál pokračuje také v průběhu dnešního dne, kdy ztrácí 15 centů na 608,75 centů za bušl.

Ve své poslední aktualizaci z minulého týdne USDA očekává, že letošní produkce jarní pšenice v USA vyjma tvrdo-zrnných variant dosáhne 416,2 milionů bušlů. Ačkoliv se oproti loňskému roku jedná o meziroční pokles o přibližně 22 %, jde o mnohem lepší výsledek, než očekávali obchodníci a analytici, dle kterých sklizeň jarní pšenice nemá překročit 382 milionů bušlů.

Ve svém posledním výhledu nicméně USDA překvapivě snížilo odhad sklizně ozimé pšenice obchodované na burze CBOT, a to na 1,27 miliardy bušlů, což meziročně oproti loňskému roku představuje pokles produkce o 24 %. I přes výše zmíněné futures kontrakty na pšenici na burze CBOT v průběhu páteční seance následovaly ztráty futures kontraktů na jarní pšenici a v oslabování pokračují také v rámci dnešního dne, kdy prosincový futures ztrácí 6,25 centů na 442 centů za bušl. Za poklesem cen pšenice stojí kromě již zmíněného také nárůst celkových zásob pšenice v USA na začátku stávajícího měsíce.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Agrimoney.com