Futures na sóju povyskočil na více jak dvouměsíční maximum 16.10.17

Futures na sóju na burze CBOT v průběhu posledních dvou dní minulého týdne prudce posílily na nejvyšší úroveň za posledních více jak dva měsíce poté, co americké ministerstvo zemědělství (USDA) překvapivě snížilo svůj odhad výnosů pro stávající sklizeň v USA. K růstu sóji se přidaly také futures kontrakty na kukuřici.

Americké ministerstvo zemědělství, které před dvěma týdny snížilo svůj odhad výnosů sójových bobů v USA z roku 2016, ve čtvrtek snížilo také odhad výnosů sójových bobů z roku 2017, a to o 0,4 bušlů na akr na celkových 49,5 bušlů na akr.

Neočekávaný výhled USDA, který kontrastuje s očekáváním investorů mírně vyšších výnosů sóji z roku 2017, by nicméně v produkčním procesu měl být kompenzován větší akrovou výměrou pro výsev sóji, která by poprvé v USA měla dosahovat až 90 miliónů hektarů.

USDA ve své zprávě uvedlo, že aktualizované údaje akrové výměry a výnosů jsou založené na důkladném zkoumání všech dostupných údajů, přičemž bylo zdůrazněno, že snížený odhad výnosů odráží nižší počet lusků (oproti předešlému roku) v největších pěstitelských státech USA.

Odhad konečných zásob sóji v USA na konci stávající sezóny, přestože stále nejvyšší za posledních 11 let, zaostal za očekáváním trhu.

Nejaktivnější futures na sóju na burze CBOT s listopadovým termínem dodání v průběhu posledních dvou dnů minulého týdne posílil o 35 centů na uzavírací cenu 1.000,25 centů za bušl, nejvyšší od 31. července.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Agrimoney.com