Green Pool očekává nárůst globálních zásob cukru na nové rekordní maximum 3.4.18

Analytici v australském Brisbane sídlící společnosti Green Pool varovali před potenciálními dalšími slabinami cen cukru. Jedná se o reakci na aktuální výhled globálních produkčních přebytků ve stávající a následující sezóně.

Australská analytická skupina uvedla, že se ceny surového cukru, ačkoliv se v průběhu středečního obchodování na newyorské burze ICE Futures U.S. dotkly nejnižší úrovně od roku 2015, v porovnání s globálním přebytkem a novými dodávkami drží až překvapivě dobře.

Nicméně, otázkou zůstává, jakou roli ve vývoji cen může sehrát například produkční přebytek v Indii v objemu 4,4 milionu tun, pokud Indie přivede k životu svůj exportní program, což je v očích mnoha analytiků otázkou času.

Z dlouhodobého pohledu se trh bude potýkat s globálním růstem výrobního přebytku. Pro sezónu 2017-2018 Green Pool ve svých předpovědích zvýšila výhled globálního přebytku o 3,72 na 14,87 milionu tun. Výhled sezóny 2018-2019 byl zvýšen o 515 tisíc tun na celkových 5,95 milionů. Postupné roky nadbytečné produkce hrozí, že by v průběhu stávající sezóny světové zásoby cukru mohly vzrůst na rekordní úroveň 92,71 milionu tun, na 98,66 milionu v sezóně 2018-2019 a znovu opět v sezóně následující.

Jedním ze sečných nástrojů pro vypořádání se s globálním přebytkem budou muset být cenotvorné faktory této komodity, jelikož je vysoce nepravděpodobné, že by se globální spotřeba cukru na pozadí zpomalujícího spotřebního apetitu byla schopná s nadbytkem vyrovnat.

Ačkoliv je možné silně rozvinuté regiony včetně Evropské unie považovat za vlaštovky spouštěcího mechanismu, volání po ozdravení populace přestaly být v poslední době výsadní dominantou těchto zemí a získávají na podpoře v globálním měřítku.

Původcem všeho je masivní výrobní expanze. Odhad přebytku v sezóně 2017-2018 odráží celosvětový produkční výhled v objemu 198,27 milionu tun, který představuje obrovský meziroční nárůst o 19,39 milionu tun.

Jednou z příčin je extrémní produkce v Indii, kde by v souladu s odhadem indického cukrovarnického svazu ve stávající sezóně mohlo být vyprodukováno až 29,6 milionu tun cukru. Rekordní by také měla být produkce v Thajsku s objemem 13,1 milionu tun. Zde by výnos cukru na tunu cukrové třtiny mohl dosáhnout 109 kilogramů, což by byla historicky nejvyšší úroveň od osmdesátých let.

Produkce v Indii by dle odhadu Green Pool měla dále růst i v následující sezóně, a to na 30,6 milionu tun, přičemž více než 20 % výsadby z celkového osmnáctiměsíčního růstového cyklu cukrové třtiny se již nyní oddává „pěknému“ růstu.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Greenpoolcommodities.com