Hrozba Turecka o omezení kurdského vývozu ropy udržuje ropu blízko 26-ti měsíčního maxima 26.9.17

Cena ropy Brent na londýnské burze v reakci na Tureckou hrozbu o omezení vývozu ropy z irácké oblasti Kurdistánu posílila na téměř 26měsíční maximum.

Turecký prezident Tayyip Erdogan v průběhu včerejšího dne pohrozil odstavením potrubí, které přepravuje 500-600 tisíc barelů ropy denně ze severního Iráku do tureckého přístavu Ceyhan. Cílem je zesílit tlak na kurdský autonomní region kvůli jeho referendu o nezávislosti.

Ztráta těchto dodávek společně s 1,8 milionu barelů denně plynoucí z omezení produkce na straně OPEC a několika producentů mimo organizaci vyvolává obavy z potenciálního poklesu nabídky.

Irácká vláda uvedla, že nehodlá jednat s regionální vládou Kurdistánu o výsledcích referenda, u něhož se očekává, že výsledky, které budou oznámeny později v tomto týdnu, odhalí komfortní většinu ve prospěch nezávislosti.

Prosincový futures na ropu Brent v odpoledních hodinách oslabuje o 34 centů na 58,09 dolarů za barel. V průběhu dne krátkodobě posílil na 59,49 dolarů za barel, nejvyšší úroveň od července 2015 a o více než 34 % nad hranicí letošního minima.

Listopadový futures na WTI americkou lehkou ropu na newyorské burze dnes, po včerejším prudkém růstu na nejvyšší úroveň od letošního května, v odpoledních hodinách oslabuje o 8 centů na 52,14 dolarů za barel.

Robert Černík, analytik, zdroj: Investing com