INTEL LEDEN 2019

ANALÝZA NA RŮST CENY CFD NA AKCIE INTEL CORPORATION

CFD na akcie Intel, INSTRUMENT: CFD, Symbol MT4: INTEL

Grafy, data, informace zdroj: kapitalove-analyzy.cz, Barchart.com, Investing.com, Bloomberg.com, Equities.com, MT4

PŘEDSTAVENÍ SPOLEČNOSTI

 • Vedoucí postavení společnosti Intel v oblasti počítačů, síla v serverech, posilující pozice v oblasti softwaru, IoT a pokročilé technologie jsou pozitivními ukazateli budoucího růstu společnosti.
 • Společnost Intel Corporation sídlící ve městě Santa Clara v americké Kalifornii je největším světovým výrobcem polovodičových produktů – čipů. Společnost zásobuje výpočetní a komunikační průmysl svými mikroprocesory a systémovými stavebními bloky, které jsou nedílnou součástí počítačů a dalších připojených zařízení, serverů a síťových a komunikačních výrobků. Dále nabízí související hardwarové a softwarové produkty, bezpečnostní produkty a služby. Mikroprocesory jsou centrálními zpracovatelskými jednotkami výpočetních systémů. Základní funkce procesoru zahrnují zpracování a ukládání informací a jejich načítání v požadovaném čase.
 • Společnost Intel v roce 2017 vygenerovala tržby ve výši 62,8 miliardy USD.
 • Největším segmentem společnosti Intel je klientská počítačová skupina (CCG – client computing group), jež v roce 2017 generovala 54,2 % celkových tržeb společnosti a která zastřešuje produkty pro notebooky, přenosné počítače kloubící v sobě funkce tabletů a notebooků (2-v-1), ultrabooky, stolní počítače, tablety a telefony.
 • Skupina datových center (DCG – data center group), jež v roce 2017 vygenerovala 30,4 % tržeb, se zabývá servery, pracovními stanicemi a dalšími produkty pro prostředí datových center a cloud computingu.
 • Společnost Intel těží ze silného výkonu skupiny Data Center Group, skupiny IoT (Internet-of-Things) a skupiny programovatelných řešení. Tyto segmenty tvoří základ obchodního modelu společnosti zaměřeného na data. Strategie společnosti rozšiřující TAM (celkový adresovatelný trh) za hranice procesoru na sousední produktové řady, jako je křemíková fotonika, síťové ASIC a 3D XPointová paměť, přinášejí ovoce. Rozšiřující se zákaznická základna v segmentu programovatelných řešení (PSG) vedla k nárůstu prodejů a pozitivum představuje také stabilní trh s PC. K tomu nižší výdaje přispěly k rozšíření provozních marží.

Faktory vedoucí k analýze na potenciální růst ceny akcií společnosti Intel

 • Strategie managementu společnosti vyvíjející se v průběhu času. Primárním zaměřením je v současnosti datové centrum a cloud, kde společnost Intel dělá vše pro udržení svého podílu na trhu a ziskovosti.
 • Podporou pro to je pokračování investic do IoT a stálé paměti / úložiště (paměť je úzce spojena s rychlostí zpracování). Dříve byla pozornost společnosti zaměřena na výrobu nejlepších výpočetních čipů a z nich na generování nejlepších tržních marží. Nyní Intel upřednostňuje soustředění se na různorodý produktový sortiment zaměřený na rozdílné segmenty trhu. Dle vedení společnosti se pozice Intelu na trhu s výrobky vyšší hodnoty ve více rozvinutých ekonomikách nadále zlepšuje. Nová strategie společnosti by pak současně měla pomoci tomu, aby se výrobky Intelu dařilo umisťovat do více diverzifikovaného portfolia zařízení v rozličných segmentech trhu.
 • Optimismus ohledně podnikání v segmentu datových center. Současné protěžování levnějších výpočetních zařízení zvyšuje tlak na servery, které se musí umět poprat se zvyšující se zátěží těchto zařízení. S tím, jak se stále více informací o různých strukturách a v různých formátech ukládá do cloudů, roste poptávka po novém druhu čipů, které jsou na jedné straně efektivnější z hlediska nákladů a energie, na straně druhé však nemusí mít takovou výpočetní sílu jako v minulosti. Jedná se o oblast, kde mnozí očekávali, že Intel propásl svou příležitost kvůli jeho zaměření na výpočetní výkon, který se často ukázal být dražší a také energeticky náročnější. Společnost Intel však pokročila i v této oblasti a nyní nabízí více integrovaná řešení, která budou pravděpodobně z pohledu nákladů na watt konkurenceschopná. Investice společnosti do programovatelných hradlových polí FPGA* pro akceleraci (dramaticky zvyšují výkon při velmi nízkém výkonu) a paměť s cílem snížit latenci a zvýšit rychlost společnosti pomáhají vyvíjet řešení na zakázku pro velké hráče. Akvizice americké společnosti Altera také pomáhá budovat pozici Intelu v segmentu networkingu (sítí). Výše zmíněné jsou důvody, proč by cloud computing, virtualizace, akvizice společnosti a nové produkty (Xeon Scalable) měly v tomto roce i v následujících měsících tlačit prodeje společnosti Intel vzhůru.
 • Intel na jednu stranu může zaostávat na mobilním trhu, na druhou stranu neztratil ani vteřinu ve vhodný okamžik se zaměřit na IoT. Výsledky průzkumů trhu společností Gartner, IDC a dalších nezávislých firem předznamenávají tomuto trhu v příštích několika letech velmi silný růst. Obnovené zaměření společnosti Intel na dodávky nejenom čipů, ale také souvisejících hardwarových komponent vytváří silný a stabilní potenciál společnosti. Pomoct by měla akvizice společnosti Altera. Největší pozitivum v tomto ohledu představuje stále probíhající fáze vytvářejícího se IoT trhu s potenciálem pro exponenciální rozšíření. V roce 2017 Intel na trhu IoT vydělal 3,17 miliard dolarů. Jeho primární zaměření představují segmenty jako maloobchod, doprava, průmysl a domácnosti. Produkty, které společnost doposud uvedla, mají své přednosti a Intel pokračuje v zavádění nových produktů.
 • Rovněž pokračuje ve strategických akvizicích (Recon) vedoucích k budování odpovídajícího portfolia služeb a produktů, čímž dále posiluje svou pozici na tomto rozvíjejícím se trhu. Společnost je v tomto ohledu perfektně připravena na to, aby dokázala využít nabídnutého obrovského pro-růstového potenciálu. K tomu by jí mělo pomoct její čelní postavení v segmentu processing technologií, které budou stále více vyžadovat generování dostatečných objemů za nízkou cenu.
 • Obchod Intelu v segmentu stálé paměti (NVM – nonvolatile memory) je připraven k nastartování. Ačkoliv má NVM poměrně široké uplatnění napříč trhy, společnost Intel se primárně zaměřuje na zákazníky z řad podnikových a datových center, s cílem maximálně proniknout do tohoto segmentu s vysokou marží. V roce 2006 se Intel spojil se společností Micron s cílem vyvinout nové paměťové technologie. V roce 2015 tato spolupráce přinesla své ovoce ve formě průkopové technologie 3D NAND, zaručující větší efektivitu, rychlost a nižší výrobní náklady paměťových čipů. V březnu roku 2018 Intel uvedl na trh Optane, NVM produkt založený na technologii 3D XPoint. Podle společnosti Intel se jedná o nejdokonalejší SSD datové disky s nižší latencí než všechny nejrychlejší konkurenční paměťové produkty na bázi NAND flash. Společnost Intel si zakládá na rozvoji dlouhodobého partnerského vztahu s firmou Micron, který mimo jiné vedl k vývoji NVM paměti, jež je mnohem rychlejší a spolehlivější než NAND.
 • Intel je nezpochybnitelným lídrem na trhu mikroprocesorů a patří mu největší podíl na tomto trhu. Společnost se zaměřila na prodej nejen samostatných komponent, ale i platforem optimalizovaných pro konkrétní trhy, ať již mobilní, podnikové nebo digitální. Inovativní úsilí společnosti Intel zrychluje celý počítač, nejen centrální procesorovou jednotku (CPU). Navíc výpočetní kapacita jeho čipů v mnoha ohledech překračuje možnosti konkurence. Mezi hlavní zaměření společnosti v tomto segmentu patří spotřeba elektrické energie, neboť vyšší zpracovatelský výkon nutně vyžaduje více energie. Cílem je zvýšit mobilitu zařízení. Intel dosáhl v této oblasti značného pokroku a jeho nejnovější čipy jsou také energeticky účinnější.
 • Intel je nezpochybnitelným lídrem na trhu mikroprocesorů a patří mu největší podíl na tomto trhu. Společnost se zaměřila na prodej nejen samostatných komponent, ale i platforem optimalizovaných pro konkrétní trhy, ať již mobilní, podnikové nebo digitální. Inovativní úsilí společnosti Intel zrychluje celý počítač, nejen centrální procesorovou jednotku (CPU). Navíc výpočetní kapacita jeho čipů v mnoha ohledech překračuje možnosti konkurence. Mezi hlavní zaměření společnosti v tomto segmentu patří spotřeba elektrické energie, neboť vyšší zpracovatelský výkon nutně vyžaduje více energie. Cílem je zvýšit mobilitu zařízení. Intel dosáhl v této oblasti značného pokroku a jeho nejnovější čipy jsou také energeticky účinnější.
 • Akvizice Intelu izraelské společnosti Mobileye, která vyvíjí pokročilé systémy asistence řidiče (ADAS-k nim patří systémy rozšiřující prevenci ve formě varování před možnými kolizemi vozidel) rozšiřuje pozitivní výhled společnosti. Tato akvizice pomáhá společnosti rychle pronikat na trh s autonomními automobilovými technologiemi, které v současné době ovládají společnosti NVIDIA a Qualcomm. Touto akvizicí Intel získal přístup k technologiím společnosti Mobileye, ke kterým patří kamery, síťové sítě, senzorové čipy, mapování vozovek, cloudový software, strojové učení a správa dat. To ještě více povede k rozšíření zákaznické základny.
 • *FPGA = logický integrovaný obvod vyrobený tak, aby mohl být naprogramován až u zákazníka. Skládá se z programovatelných logických obvodů, z kterých vzájemným propojením lze vytvořit mikroprocesor, řídící obvod a jiné)

Aktuálně

Pozice čipového gigantu Intel po silném třetím čtvrtletí vypadá před zveřejněním výsledků za čtvrté čtvrtletí 2018 v příštím týdnu pevně.

 • Příjmy společnosti Intel v 3Q 2018 vzrostly meziročně o 19 %, čímž překonaly očekávání analytiků. Segmenty IoT (Internet of Things) a autonomních vozidel dceřiné společnosti Mobileye, představující dva nejvíce proklamované a potenciálně masivní segmenty růstu, dosáhly v posledním čtvrtletí 2018 rekordních tržeb. Upravené čtvrtletní výnosy Intelu vzrostly o 39 %. Ještě důležitější pak z budoucího pohledu je, že společnost Intel ve své poslední zprávě zvýšila svá očekávání na straně výnosů a tržeb pro čtvrté čtvrtletí 2018.
 • Největší výrobce čipů na světě je dobře nasměrován na růst, jelikož digitalizace světa jde rychlým tempem kupředu. Intel bude v budoucnu těžit jak z expanze průmyslu s autonomními vozidly, tak z cloud computingu, IoT, umělé inteligence a dalších. Navíc, široká produktová nabídka by Intelu měla pomoct udržet si kredibilitu v dobách obav z obchodní války mezi USA a Čínou.
 • Je také dobré pamatovat na to, že Intel v listopadu oznámil rozšíření svého programu zpětného odkupu akcií o 15 miliard dolarů. To by mohlo signalizovat, že management společnosti Intel věří, že akcie INTC jsou podhodnocené. To pomáhá vytvářet větší hodnotu pro akcionáře, protože se zvyšuje relativní vlastnický podíl každého investora.

Ocenění

 • Společnost se nyní obchoduje za 10,6násobek 12měsíčního forwardu odhadu EPS (zisku na akcii), a tedy s diskontem ve srovnání s průmyslovým průměrem 13,4X a 15,8násobkem indexu S&P. Pro porovnání Nvidia je obchodována za 23,5násobek a Texas Instruments za 17,6násobek. Z toho vyplývá, že ocenění společnosti INTC se zdá být lepší ve srovnání s trhem a některými jejími největšími konkurenty. Navíc, z pohledu budoucího vývoje nás to nejlepší pravděpodobně teprve čeká.
 • Hodnota akcií společnosti Intel se v současné době pohybuje těsně nad jejich pětiletým minimem 9,6X, hodně pod pětiletým maximem 16,4X a mediánem 13,2X. Dá se tedy říci, že akcie společnosti Intel vypadají v dnešní době z pohledu ocenění velmi atraktivně.

Očekávání pro 4Q 2018

 • Co se odhadu výsledků ve čtvrtém čtvrtletí 2018 týká, analytici odhadují, že příjmy společnosti ve 4Q mohly růst o 11,5 % a dosáhnout 19,01 miliardy USD. Nárůst tržeb z čipové výroby za celý rok 2018 by mohl vykázat nárůst o 13,5 % na 71,2 miliardy USD.
 • Odhaduje se, že upravený zisk na akcii společnosti by ve 4Q mohl vzrůst o téměř 13 % na 1,22 dolaru na akcii. Ještě více působivě pak vypadá celkový upravený zisk společnosti, který by za celý rok 2018 mohl dosáhnout růstu o cca 31 %.

Ukázkový příklad - CFD na akcie Intel

 • Investovaná částka 1 milion CZK…44.628 USD (kurz ČNB 17.1.19)
 • Typ kontraktu CFD
 • Finanční páka 1:5
 • Margin 20 % z hodnoty kontraktu
 • Cena akcie 48,39 USD/CFD (k 17.1.19)
 • 1 lot/kontrakt … 100 ks akcií … hodnota kontraktu 4.839 USD … marže 20 % … 967,80 USD
 • Target Price 1 … 50,60 USD/CFD lot
 • Target Price 2 … 53,50 USD/CFD lot
 • 1. úroveň supportu … cca 44,31 USD/CFD lot
 • 2. úroveň supportu … cca 42,30 USD/CFD lot
 • Při plném 100 % zainvestování by bylo při marži 967,80 USD možné nakoupit až 46 lotů/kontraktů. V rámci nepsaného pravidla investorů by však maximální investovaná částka nikdy neměla překročit 50 % volných prostředků investora.
 • V případě nákupu 1 kontraktu CFD na akcie Intel pohyb kurzu k TP 2 na úrovni 53,50 USD/CFD lot nabízí potenciál 511 USD.
 • V případě zainvestování 50 % volných prostředků a nákupu 23 kontraktů by pohyb kurzu CFD o 5,11 USD zvýšil potenciál zhodnocení analýzy přibližně na 11.753 USD.
 • V případě negativního vývoje a poklesu kurzu CFD k 1. úrovni supportu 44,31 USD/CFD by však stejný obchod pro investora znamenal ztrátu dosahující 21 % celkového objemu prostředků investora.

Důrazně připomínáme, že s ohledem na velikost obchodního účtu a velikost trhu je nezbytně nutné upravit velikost páky a míru zvoleného rizika. Obchodování CFD kontraktů je vysoce rizikové a nevhodně nastavený risk management může vyústit ve ztrátu velké části či všech finančních prostředků investora.

UPOZORNĚNÍ: Důležité informace a upozornění ve vztahu k převzaté investiční analýze

UPOZORNĚNÍ: Důležité informace a upozornění ve vztahu k převzaté investiční analýze

Dokument vytvořil

Tento dokument, jehož součástí je investiční analýza (Analýza), společnost PrimStock s.r.o., zapsaná v obchodním rejstříku C 255010, vedená Městským soudem v Praze, Vlkova 841/46, 130 00, Praha 3, IČ: 048 76 571, vázaný zástupce společnosti Nuntius Brokerage and Investment Services S.A., licencovaného obchodníka s cennými papíry regulovaného Českou národní bankou (Obchodník) převzala z nezávislých internetových stránek kapitalove-analyzy.cz. V případě, že se na přípravě dokumentu nebo analýzy podílely i jiné osoby jsou tyto osoby uvedeny v těle dokumentu.

Všeobecné informace:

Při přípravě dokumentu se dle dostupných informací při přípravě dokumentu vycházelo z důvěrných externích zdrojů, avšak za úplnost a přesnost převzatých informací zaměstnanci společnosti PrimStock neodpovídají. Tento dokument může být v budoucnu kdykoliv odvolán nebo změněn, a to bez předchozího upozornění. Závěry uvedené v Analýze se v budoucnu mohou ukázat jako nesprávné a obchody uzavřené na základě Analýzy mohou být ztrátové. Analýza poskytuje pouze obecné informace a není zamýšlena jako jakákoliv nabídka ke koupi či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje. Zmíněné nástroje nemusí být vhodné pro každého investora. Názory v analýze uvedené neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům. Analýzy jsou připravovány primárně pro investory, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů uvedených v dané analýze rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Analýza by neměla být jediným podkladem pro investiční rozhodnutí. Investor by měl vyhledat odborné posouzení, včetně daňového poradenství, ohledně vhodnosti investic do jakýchkoliv investičních nástrojů, jiných investic nebo investičních strategií v dané analýze zmíněných. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna. Poplatky související s obchodováním mohou negativním způsobem ovlivnit výsledky obchodní. Poplatky jsou uplatňovány, i když výsledkem obchodu je ztráta. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Minulá výkonnost investice nezaručuje příznivé výsledky do budoucna a cena či příjem z aktiv může být ovlivněna pohybem kurzu.

Použité metody analýzy

Při přípravě analýz se používají všeobecně uznávané metody oceňování, zejména fundamentální a technická analýza.

Fundamentální analýza předpokládá, že každá akcie či jiné aktivum má svou vnitřní hodnotu, která vychází z historických dat a z hospodaření společnosti (akcie) a aktuální kurz aktiva či akcie se pohybuje kolem této vnitřní hodnoty. Analýza se nejdříve snaží za použití finančních analýz zjistit vnitřní hodnotu a prognózovat budoucí vývoj. Poté tyto údaje srovnává s aktuálním kurzem a snaží se zjišťovat, zda je akcie či jiné aktivum podhodnoceno (impuls k nákupu), nebo nadhodnoceno (impuls k prodeji), což udržuje kurz kolem vnitřní hodnoty. Na zjišťování vnitřní hodnoty akcie existuje množství různých postupů, modelů a výpočtů různých hodnot (dividendový diskontní model, ziskové modely - ratio P/E, cash-flow model apod.)

Technická analýza se používá na předpovídání budoucích cenových pohybů na základě systematického zkoumání, analyzování a vyhodnocování minulých a současných dat. Je používána u všech finančních produktů, včetně cenných papírů, CFD a úrokových produktů. Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá pouze údaje tvořené trhem, jako je např. cena, objem, volatilita, množství otevřených kontraktů na trhu, popřípadě mezi tržní korelace. Technická analýza se proto nezabývá takovými jevy a skutečnostmi, jako jsou zveřejnění ekonomických dat, sentiment trhu, politická situace, daňová politika státu nebo ekonomické prostředí. Cílem technické analýzy je přibližně určit budoucí vývoje cen, určit konec a případné otočení trendu.

Střet zájmů:

Obchodník nebo s ním propojené osoby (zejména zaměstnanci) mohou uskutečňovat nebo vyhledávat možnosti k realizaci obchodů, které jsou v konkrétních Analýzách zmiňovány a mohou se dostat do konfliktu zájmů, který může ovlivnit objektivitu daných Analýz. Jelikož ve všech transakcích sjednaných v rámci Zákaznické smlouvy vystupuje Nuntius prostřednictvím svých poskytovatelů likvidity jako protistrana, mohou být zájmy společnosti Nuntius v rozporu s Vašimi. Nuntius je plně zajištěn proti riziku (hedged) a/nebo transakce jsou přímo zpracovávány (tzv. Straight Through Processing, STP) poskytovateli likvidity. Zásady upravující střed zájmů jsou k dispozici na internetových stránkách společnosti Nuntius. Odměňování zaměstnanců a vázaných zástupců Obchodníka je z části závislé na zisku Obchodníka, tato odměna však není závislá na konkrétním investičním nástroji. Názory makléřů či jiných zaměstnanců nebo vázaných zástupců ohledně těchto titulů v konkrétním okamžiku mohou být odlišné, a to zejména s ohledem na investiční profil konkrétního zákazníka či s ohledem na aktuální vývoj na finančním trhu. Přestože tento dokument a Analýza po převzetí z nezávislého webu kapitalove-analyzy.cz byly upraveny v souladu s pravidly k zamezení střetu zájmů, jednotliví zaměstnanci nebo vázaní zástupci Obchodníka mohou realizovat investiční rozhodnutí, která jsou nekonsistentní s názory vyjádřenými v těchto Analýzách. Investoři by proto měli tuto konkrétní Analýzu považovat pouze za jeden z několika faktorů při svém investičním rozhodování. Společností PrimStock převzatá analýza byla vytvořena nezávisle a na základě veřejně dostupných dat. Emitent ani provozovatel obchodní platformy v rámci které jsou investiční nástroje obchodovány, nebyli s tímto dokumentem ani Analýzou před jeho rozšířením/zveřejněním seznámeni a nemají s emitentem ani provozovatelem obchodní platformy uzavřenu žádnou dohodu týkající se tvorby a rozšiřování Analýz. Obchodník ani vázaní zástupci nemají žádný podíl na základním kapitálu emitenta investičních nástrojů, které jsou předmětem Analýzy. Tato Analýza je distribuována všem zákazníkům Obchodníka, kteří mají o tento informační servis zájem, čímž je omezeno případné zvýhodnění určité skupiny zákazníků oproti ostatním. Bližší informace týkající se našich Zásad řízení střetu zájmů jsou k dispozici na internetových stránkách společnosti Nuntius.

Předpokládané frekvence aktualizací:

Obchodník ani vázaní zástupci nezajišťují pravidelnou aktualizaci Analýz. Přebírané analýzy jsou vytvářeny na ad hoc bázi s ohledem na aktuální situaci na kapitálovém/ finančním trhu, a to zejména s ohledem na to, jaké investiční nástroje Obchodník a jeho vázaní zástupci v daném okamžiku považují za zajímavé investiční příležitosti. Je pravděpodobné, že vytvářené a společností PrimStock přebírané Analýzy budou pokrývat totožné investiční nástroje. Obchodník a jeho vázaní zástupci si však vyhrazují právo bez předchozího upozornění ukončit pokrývání jednotlivých investičních nástrojů či sektorů.

Odměna osob podílejících se na distribuci Analýzy:

Žádná část odměn těchto osob, které rozšířily Analýzu, nebyla a nebude, přímo či nepřímo, spojena s konkrétními názory vyjádřenými v daných analýzách. Část variabilní složky odměny zaměstnanců a spolupracovníků Obchodníka je odvozena od počtu a hodnoty obchodů uzavřených zákazníky Obchodníka.

Šíření Analýzy:

Analýzy jsou určeny k distribuci na území České republiky, případně jiných zemí Evropské Unie. Distribuce Analýz vůči veřejnosti mimo Českou republiku může být omezena právními předpisy příslušné země. Osoby, do jejichž dispozice se daná Analýza dostane, by se tedy měly řádně informovat o existenci takového omezení. Nerespektováním takového omezení může dojít k porušení zákonů České republiky či příslušné země. Analýzy slouží výhradně zákazníkům Obchodníka a osob s ní propojených a bez předchozího písemného souhlasu nemohou být v jakékoliv podobě a jakýmkoliv způsobem reprodukovány, distribuovány nebo publikovány.