K nelibosti jarní pšenice čelí USA většímu teplu a suchu

Spojené státy se připravují na další teplé a suché počasí, které bylo již dříve příčinou jednoho z nejhoršího růstového startu jarní pšenice v historii. Stejné podmínky na druhou stranu pomáhají zlepšování kondice americké kukuřice, donedávna se potýkající s nadměrnými srážkami a stojatou vodou na polích.

Podnebné modely pro tento týden ukazují, že většina oblastí Velkých plání a středozápadu USA se potýká s nestandardním suchem, přičemž jediné výraznější srážky byly zaznamenány v jižních státech Alabama a Tennessee. Navíc, výhled pro následujících 6-10 dní předpovídá příchod srážek do části centrálních plání včetně státu Oklahoma a dále pak do kukuřičného pásu včetně americké Iowy. Stejné výhledy nicméně současně ukazují, že veškeré srážky se pravděpodobně vyhnou celé oblasti Jižní i Severní Dakoty, kde je déšť potřeba nejvíce.

Americká MDA Weather Services uvádí, že očekávání vyšších než průměrných teplot v severní části Velkých plání v průběhu následujícího týdne by navíc mohlo vést ke zhoršení sucha v regionu, se kterým již nyní bojuje více než 20 % území Severní i Jižní Dakoty.

Slabý start

Uvedené výhledy přicházejí ve stejné chvíli, kdy futures na jarní pšenici pokračují dále v růstu. V průběhu ranního obchodování se cena futures kontraktu s červencovým termínem dodání na minneapoliské burze, poté co americké ministerstvo zemědělství (USDA) v nočních datech zvýšilo odhady škod na amerických plodinách způsobených suchem, dotkla 597 centů za bušl, tedy nejvyšší ceny za poslední téměř dva roky.

Ve své aktualizaci USDA snížilo kvalitativní výhled jarní pšenice v USA označené známkou dobrý až excelentní na 55 %, což mezitýdenně představuje zhoršení o 7 bodů. Analytici očekávali pokles o 1 bod. Sedmibodový pokles kvality jarní pšenice pro toto roční období představuje současně největší mezitýdenní pokles od července roku 2008. Stejná data, co se jarní pšenice týká, byla v USA naposledy zaznamenána v roce 2002. Ve zmíněném roce klesl akrový výnos jarní pšenice v USA na 29,1 bušlů, nejnižší úroveň od roku 1989.

Teplo, sucho a větrno

Pokles ratingu byl obzvláště závažný v Jižní Dakotě, kde bylo kvůli zhoršujícímu se suchu známkou dobrý až excelentní označeno pouhých 25 % jarní pšenice, což představuje mezitýdenní změnu o -14 bodů.

V Severní Dakotě, která obvykle pokrývá přibližně polovinu celkové produkce jarní pšenice v USA, klesl podíl pšenice označené známkou dobrý až excelentní kvůli suchu, horku a nepříznivým větrům mezitýdenně o 10 bodů na 52 %.

Lepší výhled u kukuřice

Na druhou stranu, sucho ve státech Dakota pomáhá zemědělcům urychlit jarní výsev. V Jižní Dakotě výsev sóji pokročil v posledním týdnu na 20 %, což pro zmíněné období představuje překonání dlouhodobého průměru. Navíc, ve státech, které se ještě v nedávné době potýkaly s nadměrnými srážkami, nyní příchod tepla a sucha představuje požehnání pro růst a lepšící se kvalitu v USA pěstované kukuřice.

Ve státě Minnesota, kde teplo urychlilo růst, objem kukuřice hodnocené kvalitativní známkou dobrý až excelentní dle USDA mezitýdenně vzrostl o 9 bodů na 77 %. V americkém Wisconsinu zlepšení stavu kukuřice dosáhlo mezitýdenního nárůstu o 7 bodů na 68 %. Dobře se kukuřici dařilo v klíčové východní oblasti kukuřičného pásu ve státě Illinois, kde bylo mezitýdenně známkou dobrý až excelentní označeno o 7 bodů více, tedy 59 %.

Celkové hodnocení stavu kukuřice v USA vzrostlo mezitýdenně o 3 body na 68 %, čímž překonalo názor analytiků očekávajících zlepšení o 1-2 body. Stále však tento údaj zaostává za úrovní pětiletého průměru.

Robert Černík, analytik