Káva Arabika pokořila nové měsíční maximum 18.9.17

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na kávu Arabiku v průběhu páteční obchodní seance na burze ICE Futures U.S. pokračoval v růstu. Celkově si tak Arabika na zmíněné burze v minulém týdnu připsala 8 % a páteční den uzavřela na úrovni 141,40 centů za váhovou libru, nejvyšší od 14. srpna. Důvodem jsou nové zneklidňující prognózy dalšího sucha v hlavních pěstitelských oblastech v Brazílii.

Obavy ze sucha v Brazílii posouvají výše kromě ceny kávy také ceny futures kontraktů na sóju, a to v době, kdy v Brazílii nastává tradiční období výsadby sóji. Sója růstem ceny reaguje také na zvyšující se pravděpodobnost vzniku jevu La Nina, který při pohledu do historie mívá v některých částech země schopnost potlačovat srážkové úhrny.

Dle čtvrteční zprávy oficiálních meteorologů v USA, s ohledem na posouzení nejnovějších ukazatelů, existuje 55-60 % pravděpodobnost, že severní polokouli v průběhu letošního podzimu a zimy ovlivní jev La Nina. Přitom, ve stejném období předešlého měsíce dosahovala tato pravděpodobnost 25-30 %.

Stávající předpovědi počasí jsou znepokojující a hovoří o pokračování teplých a suchých dnů s nadmírou slunečního svitu na většině území brazilského kávového pásu. Nulové srážky jsou očekávány v centrální oblasti kávového pásu. V pobřežních oblastech, jako je Zona da Mata patřící pod oblast Minas Gerais, se očekávají pouze slabé nepravidelné srážky.

Robert Černík, analytik, zdroj: Agrimoney.com