Kompenzace robustní produkce USA ze strany OPEC pomohly ropě v růstu 1.2.18

Ceny ropy v USA se v průběhu včerejšího dne vrátily k růstu poté, co silná vůle dodržování paktu produkčních omezení na straně OPEC a spojenců kompenzovala zprávu EIA, dle které produkce ropy v USA vzrostla poprvé za posledních téměř 50 let na 10 milionů barelů denně.

Poté, co nejaktivnější futures kontrakt na burze Nymex v průběhu včerejšího dne posílil o 0,4 %, hledá černé zlato v průběhu dnešního dne směr, kterým se vydat. Londýnská ropa Brent v průběhu středy po otevření přidala 94 centů.

Americká EIA v průběhu včerejšího dne uvedla, že denní produkce ropy v USA v průběhu listopadu překročila poprvé od roku 1970 hladinu 10 milionů barelů, čímž se přiblížila hranici historického rekordu.

Produkce ropy na straně OPEC v průběhu ledna vzrostla z úrovně osmiměsíčního minima díky vyšší těžbě Nigérie a Saudské Arábie. Nicméně, průzkum ukázal, že zájem produkčních států v rámci dohody o snižování nabídky vzrostl na 138 % z prosincových 137 %. To naznačuje, že snaha o dodržení závazku snížit míru nabídky a pomoci cenám ropy v růstu se nezměnil ani poté, co ceny černého zlata dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2014.

Výsledek průzkumu agentury Reuters ukazuje, že ropa lapená mezi protichůdnými silami na jedné straně produkčních omezení ze strany OPEC a spojenců a na druhé straně rostoucí produkce v USA v letošním roce pravděpodobně výrazně nepřekročí úroveň 70 dolarů za barel.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com