Kondice jarní pšenice v USA klesla na vůbec nejnižší úroveň v historii

Suchu podlehlo i Idaho. Kondice jarní pšenice ve Spojených státech zasažená dlouhodobým suchem klesla na vůbec nejhorší úroveň minimálně od roku 1994. Prozatím posledním státem, kde pšenice podlehla abnormálně vysokým teplotám, je americké Idaho. Naopak dobře se dle posledních zpráv v USA daří sóje.

K poslední červencové neděli americké ministerstvo zemědělství (USDA) snížilo podíl jarní pšenice v USA označené známkou dobrý až excelentní na 31 %, což představuje mezitýdenně pokles o 2 procentní body.

Tento údaj představuje historicky nejhorší výsledek od roku 1994. Od té doby byl doposud nejhorší výsledek zaznamenán v roce 2006, kdy podíl jarní pšenice ohodnocené zmíněnou kvalitativní známkou v průběhu vegetačního období klesl na 32 %.

Nejnovější statistika reflektuje jak další 3bodový pokles na 29 % v Severní Dakotě, která je tradičně zdrojem až poloviny americké produkce jarní pšenice, tak 10 bodový pokles na 53 % v americkém Idahu, kde se prozatím dařilo udržovat kvalitu na dobré úrovni.

Robert Černík, analytik