Kukuřice se přiblížila na dostřel ročnímu minimu 23.8.17

Rozdíl pouhého půl bodu dělil na konci včerejší obchodní seance zářijový futures kontrakt na kukuřici na burze CBOT od ročního minima z loňského 31. srpna. Mezi týdenně kondice kukuřice ve Spojených státech hodnocená známkou dobrý až excelentní doznala mírného zlepšení. V Jižní Dakotě vzrostl uvedený údaj o 14 bodů, v Coloradu o 10 bodů a v Severní Dakotě o 7 bodů. Na druhé straně si kukuřice v USA pohoršila ve státech Illinois, kde kondice klesla o 12 bodů a také v Indianě, kde stejnou kvalitativní známkou bylo ohodnoceno o 5 % méně kukuřice.

V inspekční zprávě z pěstitelských oblastí byl na konci minulého týdne stanoven odhad výnosů ve státě Ohio na 164,62 bušlů na akr, což je o 4 bušly více, než pro toto období činí tříletý průměr. Předběžné zprávy naznačují, že úroveň tříletého průměru by měl překonán také ve státech Nebraska a Indiana.

Konzultační společnost Safras Mercado ve své zprávě odhaduje, že z brazilské druhé sklizně kukuřice v sezóně 2016-2017 bylo doposud prodáno přibližně 40,4 %. Pro srovnání, ve stejném období loňského roku bylo již prodáno 68,5 % kukuřice. Ve zprávě dále uvádí, že sklizeň kukuřice v Brazílii je hotova přibližně z 86,8 %. O rok dříve bylo ve stejném období sklizeno již 95,7 %.

Robert Černík, analytik