Mastercard a Visa pod vlivem výprodejů technologických akcií 6.12.17

Společnosti Visa Inc. (V) a Mastercard Inc. (MA) byly v posledních několika obchodních seancích lapeny v bludném kruhu výprodejů technologických akcií, který posunul akcie obou společností níže o téměř 4 % a 6 %. Nicméně, obě společnosti mají ve svém oboru silné postavení na trhu a očekávání ohledně budoucího růstu zůstávají i nadále velmi silná. To je jeden z důvodů, proč ceny těchto akcií v letošním roce vzrostly o téměř 40 %, a to i přes propady posledních dnů. Současně zmíněné výprodeje z technického pohledu připravily oba uvedené akciové tituly do zajímavé pozice pro potenciální obnovu.

Ať už to bylo opodstatněné či ne, poklesy cen obou zmíněných akcií souvisely s širšími výprodeji technologických akcií, kdy SPDR ETF Technology Select Sector (XLK) během stejného období ztratil téměř 3 % a jak Mastercard, tak Visa platí v očích mnoha obchodníků za technologické společnosti.

Pozice obou zmíněných zůstává z fundamentálního pohledu nadále silná

Ačkoliv se jak Visa, tak MasterCard obchodují zhruba za třiadvaceti násobek odhadovaných příjmů ve fiskálním roce 2019, je těžké uvěřit, že jejich nedávný výprodej byl způsoben přílišným nadhodnocením. To proto, jelikož u obou titulů by se dle stávajících odhadů mělo v příštích několika letech tempo růstu příjmů pohybovat mezi 15–20 %.

Mastercard dobře technicky umístěný

Cena akcií společnosti Mastercard se od letošního září pohybovala v horní úrovni dlouhodobého obchodního kanálu, což ukazuje, jak se tato akcie z technického pohledu mohla v posledním měsíci dostat do překoupené pozice. Nyní se však dostala zpět do středu svého obchodního kanálu.

Visa se jeví jako přeprodaná

Cena akcií Visa v rámci posledních prodejů klesla pod spodní hranici svého dlouhodobého obchodního kanálu. K tomu naposledy došlo v červenci letošního roku, kdy Visa klesla na zhruba 93 USD/akcie. Tato situace byla následována masivním růstem o 22 % na přibližně 113 USD/akcie.

Zatímco tato technika umocňuje potenciál růstu obou společností, provázanost s technologickým sektorem v myslích obchodníků může v tomto měsíci a v roce 2018 určit jejich osud. Budou-li technologické akcie pokračovat v letošní vzestupné trajektorii, půjde o vodu na mlýn jak pro akcie Mastercard, tak akcie společnosti Visa. V opačném případě však ani nad očekávání dobré výsledky, ani pozitivní výhled budoucího růstu nebudou pravděpodobně sto odolat výprodejům v sektoru.

Analýzy uveřejňované na stránkách PrimStock jsou odebírány z nezávislého webu kapitalove-analyzy.cz

Robert Černík, PrimStock