Napětí na Středním východě pomáhá ropě v růstu 19.2.18

Ceny ropy pokračují v pondělí v rámci omezeného obchodování v USA z důvodu svátku v růstu, podporované napětím na Blízkém východě a globálním úsilím o snížení nabídky, a to i přes obavy z rostoucí produkce USA.

Březnový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex posiluje o 53 centů (0,86 %) na 62,08 dolarů za barel, nejvyšší úroveň od 8. února. Cena uvedeného futures kontraktu pokračuje ve stabilním růstu již od 14. února.

Ropa Brent na londýnské burze je oproti páteční zavírací ceně výše o 36 centů na 65,20 dolarech za barel, nicméně intradenně oslabuje.

Globální ceny ropy našly další podporu v nedělním prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahu, který v návaznosti na hraniční incidenty v Sýrii a rostoucí napětí s Íránem uvedl, že Izrael by v případě potřeby mohl přikročit k akcím proti Íránu samotnému, a nejen vůči jeho spojencům na Blízkém východě.

Několikadenní růst cen ropy nastartovalo v minulém týdnu prohlášení ministra zahraničních věcí Spojených arabských emirátů Suhaila al-Mazrouiho, dle kterého producenti ropy vedeni Saúdskou Arábií a Ruskem mají za cíl navrhnout dohodu o dlouhodobé alianci, která by cílila na další snížení produkce do konce letošního roku.

OPEC společně s některými nečleny vedenými Ruskem se v prosinci dohodly na prodloužení stávajících produkčních omezení ropy až do konce roku 2018. Smlouva o snížení produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně byla přijata již minulou zimu. Dohoda měla skončit v březnu roku 2018 a byla již jednou prodloužena.

Nicméně, obavy, že rostoucí produkce USA může negativně tlumit úsilí OPEC o zbavení se globálního nadbytku, představuje omezující faktor potenciálního růstu cen černého zlata. Společnost Baker Hughes v pátek uvedla, že počet aktivních ropných zařízení v USA vzrostl minulý týden o dalších 7 na celkových 798, což je nejvyšší počet od dubna roku 2015.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com