Návrh prodloužení produkčních škrtů OPEC pomáhá ropě v růstu 23.3.18

Ceny ropy se v průběhu dnešního dne vracejí k růstu ve vleku zpráv, dle kterých by se období produkčních omezení ze strany OPEC a Ruska mohlo prodloužit až do roku 2019.

Květnový futures na WTI americkou lehkou ropu dnes dopoledne na burze Nymex posiloval na 65,42 dolarů za barel. Londýnská ropa Brent pak ve stejné době přidávala na 69,99 dolarů za barel.

Saúdskoarabský ministr pro energetiku Khalid al-Falih ve čtvrtek uvedl, že členové OPEC by měli v roce 2019 pokračovat v koordinaci s Ruskem a dalšími nečlenskými zeměmi na omezování dodávek ropy.

OPEC, ve které je Saúdská Arábie de facto vedoucím představitelem, pokračuje v omezování produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně. Dohoda začala platit v lednu roku 2017 a prozatím by měla končit na konci roku 2018. Nyní se však zdá, že by Saudská Arábie ráda prosadila prodloužení.

Ceny černého zlata jsou na jedné straně ovlivňovány dohodou OPEC o omezení dodávek a současně prudkým růstem produkce v USA na straně druhé. Obchodníci jsou nuceni kalkulovat, zda nárůst americké těžby převáží snahy OPEC o narovnání globálního nadbytku zásob.

Produkce ropy v USA se v minulém týdnu vyšplhala na nový rekord v objemu 10,4 milionu barelů denně. Spojené státy již předčily těžbu Saúdské Arábie a analytici očekávají, že do konce roku 2018 předstihnou Rusko na pozici největšího producenta černého zlata s výkonem přesahujícím 11 milionů barelů denně.

Analytický tým PrimStock

Zdroj: Barchart.com