Obavy z dalšího hurikánu v USA poslaly bavlnu vzhůru o burzovní limit 6.9.17

Právě když si pěstitelé bavlny začali myslet, že je bezpečné vrátit se na pole, přichází další hurikánová hrozba.

Zatímco se většina Texasu a oblasti delty Mississippi stále zotavuje ze záplav způsobených hurikánem Harvey, další bouře v podobě hurikánu Irma začíná hrozit oblasti bavlněného pásu v USA.

Na zmíněnou rýsující se hrozbu zareagoval nejaktivnější futures kontrakt na newyorské burze ICE Futures U.S. nárůstem ceny bavlny o burzovní limit.

Ačkoliv trasa, kterou se hurikán Irma vydá v následujících dnech, zůstává otázkou, představuje se silou kategorie 5 největší příběh o počasí tohoto týdne. Dle odhadů nezávislé společnosti MDA Information Systems by hurikán Irma mohl zasáhnout jihovýchod USA v příštím týdnu.

Současné prognózy naznačují, že by se Irma, poté co nejprve zasáhne oblast jižní či střední Floridy, mohla posunout dále na západ, než se dříve myslelo a opětovně zasáhnout stát Alabama.

Nejaktivnější prosincový futures na bavlnu na burze ICE Futures U.S. uzavřel včerejší obchodní seanci růstem o burzovní limit 3 centů na úrovni 74,88 centů za váhovou libru. V rámci dnešního obchodování posiluje dál o 0,01 centu na 74,89 centů za libru a je tak nejvýš od letošního 15. května.

Robert Černík, analytik, zdroj: Agrimoney.com