Obavy z obchodní války dle některých analytiků začíná nahrazovat optimismus 19.7.18

Asijské trhy ochotně pokračují tam, kde pozitiva na Wall Street v průběhu včerejšího dne vzala za své. Evropské burzy rovněž na začátku dnešního obchodování naznačují silnější růstový start. Obavy z obchodních válek dle některých pomalu nahrazuje optimismus. Trhy se právě zajímají o dva faktory.

Za prvé, úrokové sazby. Pozitivní hodnocení americké ekonomiky od předsedy Fedu Jeroma Powella podporuje ideu čtyřnásobného růstu úrokových sazeb v USA.

Za druhé, výdělky. Údaje ukazují, že 90 % amerických společností, které již zveřejnily svoje výsledky, předčily očekávání trhu. S ohledem na pozitivní výsledkovou sezónu a očekávání růstu úrokových sazeb jsou obchodníci ochotni více nakupovat.

Maloobchodní prodej, další důvod k prodeji libry? Tento týden byl dalším tragickým pro britskou měnu, která klesla na 10 měsíční minimum 1.3068 USD. S inflací na úrovní ročního minima a slábnoucím růstem mezd obchodníci ve statistikách maloobchodních tržeb hledají známky potenciálního růstu úrokových sazeb v UK. Očekávání nejsou velká, když obchodníci předpokládají růst o 0,2 %, oproti 1,3 % v minulém měsíci. Stejná statistika vykazuje pokles také v meziročním srovnání, a to na 3,7 % z předešlých 4,4 %.

Slabší, než očekávané výsledky prohlubují pochybnosti o schopnosti BoE v srpnu zvýšit sazby. I když se hospodářský růst ve druhém čtvrtletí zvýšil, nedosáhl natolik silného tempa, aby pomohl inflaci v růstu.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Barchart.com