Obavy ze sucha v Brazílii posunuly kávu na téměř měsíční maximum 14.9.17

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na kávu Arabiku v průběhu úterního obchodování na burze ICE Futures U.S. posílil o 2,4 % a uzavřel nedaleko od úrovně měsíčního maxima na 135,05 centech za váhovou libru. V prudkém růstu poté pokračoval zmíněný kontrakt také v průběhu včerejšího obchodního dne, kdy přidal 2,80 centu a uzavřel na měsíčním maximu 137,85 centů za libru.

Důvodem je, i přes pokračující slabý vývoj brazilského vývozu kávy, negativní výhled pro následující sezónu 2018, která by mohla být nepříjemně ovlivněna návratem suchého počasí do pěstitelských oblastí.

Dle konzultační společnosti MDA vlhkost v Brazílii bude dále klesat ve středních a severních oblastech, a to včetně hlavní pěstitelské oblasti Minas Gerais, kde je kromě kávy pěstována také kukuřice. Klesající vlhkost představuje problém především v době, kdy kávovníky kvetou a vyžadují více vody, aby opylené květy nasadily plody.

A tak, zatímco fázi kvetení provázel díky dřívějším dešťům velmi dobrý start, jsou nyní kávové oblasti v Brazílii opět suché. Někteří producenti se obávají, že déšť přišel příliš brzy, což nyní v době sucha způsobuje opadávání květů a snižuje potenciál výnosů budoucí sklizně. Objevují se také názory, že jednou z příčin potenciálního poklesu produkce je vysoké stáří kávovníků, které hůře odolávají podnebným stresům.

Robert Černík, analytik, zdroj: Agrimoney.com