Odporujíce obecnému klidu na trzích ukončil futures na bavlnu páteční seanci o burzovní limit up

Zatímco index Vix očekávání turbulencí na americkém akciovém trhu, často nazývaný „index strachu“, uzavřel minulý týden na 23letém minimu, futures na bavlnu, který v průběhu čtvrtečního obchodování zaznamenal největší nárůst ceny za posledních 10 měsíců, v průběhu poslední obchodní seance minulého týdne pokračoval dále v růstu. Červencový futures na bavlnu uzavřel páteční obchodování růstem o burzovní limit 3 centů na 82,18 centech za váhovou libru, tedy nejvýše od června 2014.

Nárůst ceny bavlny v posledních dvou obchodních dnech minulého týdne o 7,4 % představuje rébus pro mnoho obchodníků a analytiků, včetně analytiků Commerzbank, dle kterých neexistuje žádný zásadní fundament, který by mohl stát za nárůstem ceny. Nejnovější odhad amerického ministerstva zemědělství (USDA, Wasde report) vydaný o den dříve byl dle banky z pohledu býčích obchodníků čímkoliv, jen ne povzbudivým faktorem. Aktuální odhad USDA předpokládá pro sezónu 2017-18 globální produkci bavlny v objemu 113,2 miliónů žoků. Únorový odhad USDA hovořil o 108 miliónech.

Nicméně, jedním z faktorů, který je dle analytiků Commerzbank potenciálně možné brát jako podpůrný faktor růstu ceny, byly čtvrteční exportní údaje z USA, které se ukázaly být překvapivě pozitivními. Vývoz bavlny z USA v týdnu k 4. květnu dosáhl přibližně 430 tisíc žoků, což je zhruba o 60 tisíc více než v týdnu předešlém. Z pohledu globálního trhu s bavlnou by vyšší vývoz mohl indikovat potenciální napětí podporují očekávání, že USDA bude v následující červnové zprávě nucena revidovat svou prognózu domácího vývozu v sezóně 2017-2018.

Robert Černík, analytik PrimStock