OPEC zvýšil odhad poptávky po jím těžené ropě 10.8.17

Projekce spotřeby v letošním a následujícím roce zvýšeny celkem o 200 tisíc barelů denně. Poptávka po černém zlatu ve vyspělých ekonomikách v minulém čtvrtletí předčila očekávání. Nárůst produkce v Libyi v minulém měsíci posunul celkovou produkci OPEC na vůbec nejvyšší úroveň letošního roku, což podkopává snahy organizace na opětovné narovnání přebytku na globálním trhu s ropou.

Ceny ropy Brent na burze v Londýně od počátku letošního roku ztrácejí přibližně 6 %, jelikož produkční škrty OPEC a Ruska nejsou víceméně sto se vypořádat s dlouhodobým globálním přebytkem.

Nicméně, v tomto měsíci došlo k ustálení ceny ropy Brent na londýnské burze nad úrovní 50 dolarů za barel. Zmíněné by mohlo souviset se stávajícím týdny trvajícím poklesem komerčních zásob ropy v USA, který by mohl naznačovat, že akce na straně OPEC a jeho spojenců mají konečně na ceny černého zlata určitý dopad.

Nejaktivnější zářijový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex dnes druhým dnem pokračuje v růstu a přidává 56 centů (1,13 %) na 50,12 dolarů za barel. Blíží se tak více jak měsíčnímu červencovému maximu na úrovni 50,17 USD/barel.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com