Optimismus kolem Fedu pomohl asijským akciím v růstu, libra posílila v reakci na očekávané zvýšení sazeb ze strany BOE 2.11.17

Asijské akcie se ve čtvrtek dotkly desetiletého maxima poté, co americká Federální rezervní banka vyjádřila optimismus ohledně ekonomiky Spojených států a prakticky zpečetila prosincový růst úrokových sazeb. Na pořadu dnešního dne je oficiální nominace nového předsedy Fedu, který ve funkci nahradí v únoru končící předsedkyni Janet Yellenovou. Převažuje očekávání, že nominovaným bude stávající guvernér Fedu Jerome Powell.

Dnes po poledni investoři očekávají, že Bank of England poprvé po více než 10 letech oznámí zvýšení úrokové sazby. Na zmíněné libra zareagovala růstem o 0,3 % na 1,3285.

Největší MSCI Asia-Pacific index (mimo Japonsko) ve čtvrtek v průběhu seance posílil o 0,2 % na nejvyšší úroveň od listopadu 2007. Japonský akciový index Nikkei na konci ranního obchodování přidával 0,2 % a testoval čerstvé 21leté maximum. Prozatím má v tomto zkráceném týdnu namířeno na týdenní 2 % růst.  S ohledem na státní svátek budou japonské trhy v pátek zavřené.

V Americe, s ohledem na určitou nejistotu kolem nového šéfa Fedu a návrhu daňového rozpočtu, akciový index S&P 500 ztrácí 0,17 %. Je možné, že někteří obchodníci po dosažení nových maxim využijí tuto nejistotu jako záminku pro výběr zisků.

Wall Street si ve středu připsal mírné zisky poté, co Fed po dvoudenním zasedání podtrhl solidní ekonomický růst USA, stejně jako posilující trh práce a současně zhoršil dopad nedávných hurikánů. Kromě povzbuzujícího hodnocení Fedu pomohla akciím v růstu také zpráva ADP, dle které v průběhu října najali soukromníci v USA 235 tisíc nových pracovníků. Nejvíce za sedm měsíců. Tím se v očích investorů potvrdil předpoklad prosincového zvyšování sazeb, jehož pravděpodobnost v současné době dosahuje 98 %.

V pátek se očekává, že zpráva ministerstva práce o nezaměstnanosti by měla za říjen vykázat nárůst nových pracovních míst o 303 tisíc. Za září stejná zpráva odhalila pokles o 40 tisíc. Analytici oslovení v průzkumu agentury Reuters očekávají, že celková zaměstnanost mimo zemědělský sektor v říjnu vzrostla o 312 tisíc.

Americký dollar index, poměřující americkou měnu vůči koši šesti hlavních světových měn ve čtvrtek oslaboval o 0,3 % na 94,524.

Euro provází růst o 0,15 % na 1,1635 a vůči dolaru se drží dále v blízkosti tříměsíčního minima 1,1574 z pátku minulého týdne. Na zmíněné minimum euro kleslo poté, co ECB v minulém týdnu oznámila prodloužení programu nákupu dluhopisů do září 2018.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com