Po včerejším oslabení dnes dolar vykazuje známky stabilizace 14.12.17

Americký Fed v průběhu včerejšího dne v souladu s očekáváním zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, nicméně ponechal svou prognózu vývoje úrokových sazeb v roce 2018 beze změny. Na zmíněné dolar reagoval poklesem, nicméně v průběhu dnešního dne se svou pozici vůči koši šesti hlavních světových měn snaží stabilizovat.

U.S. Dollar index, měřící sílu americké měny vůči obchodně váženému koši šesti hlavních světových měn, poté, co v průběhu včerejšího dne zaznamenal pokles z úrovně měsíčního maxima o 0,72 % na 93,40, dnes hodinu před polednem posiluje na 93,50.

Americký Federální rezervní systém zvýšil v letošním roce úrokové sazby třikrát a v rámci včerejšího zasedání naznačil, že letošní politika Fedu bude pravděpodobně zachována i v následujícím roce 2018. Tento komentář nicméně zklamal dolarové býčí obchodníky, kteří doufali, že Fed by mohl v prognóze pro příští rok naznačit zrychlení růstu úrokových sazeb. Centrální banka rovněž uvedla, že očekává, že inflace ve Spojených státech pravděpodobně zůstane pod stanoveným cílem i v příštím roce, což dále snížilo očekávání zrychleného tempa růstu sazeb.

Pokles dolaru kromě Fedu souvisel také se včerejšími statistikami spotřebitelských cen, které odhalily meziměsíční i meziroční zpomalení růstu jádrového indexu spotřebitelských cen. Jistou podporu nicméně dolaru nabídly rostoucí naděje týkající se pokroku v daňové reformě v USA.

Vůči euru dnes dolar, poté co v průběhu včerejšího dne ztratil 0,8 %, posiluje o 0,06 % na 1,1819.

V eurozóně čtvrteční statistiky ukázaly, že německá ekonomika rostla v prosinci nejrychlejším tempem za posledních 6 ½ let.

Dnes po poledni budeme svědky v letošním roce posledních komentářů Bank of England a Evropské centrální banky týkajících se jejich měnové politiky. Očekává se, že úrokové sazby budou ponechány na stávajících úrovních. Švýcarská národní banka po čtvrtečním jednání ponechala úrokové sazby beze změn na rekordní úrovni -0,75 %.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Investing.com, Barchart.com