Po včerejším WASDE propadla bavlna o burzovní limit 11.8.17

Po včerejší zprávě amerického ministerstva zemědělství (USDA), tzv. WASDE, ohledně výhledu domácí produkce, nejaktivnější futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. oslabil o burzou povolený limit. Ve své zprávě USDA uvedlo, že u bavlny očekává rekordní výnosy, čímž překvapilo převážnou část obchodníků očekávajících naopak snížení odhadu produkce. USDA současně uvedlo, že očekává zvýšení produkce v Číně, jež platí za největšího spotřebitele bavlny na světě.

Americké ministerstvo zemědělství ve své velmi očekávané měsíční zprávě zvýšilo odhad produkce bavlny v USA o 1,5 miliónu žoků na úroveň jedenáctiletého maxima 20,5 miliónů žoků.

USDA ve zprávě přiznává jisté komplikace, především pak v hlavním pěstitelském státě Texas, kde vysoké teploty, silné poryvy větrů a krupobití mohly mít za následek jisté poničení a potenciální pokles výnosů na některých polích v jižní části Velkých plání.

Na druhé straně nicméně USDA uvádí, že zvýšený odhad letošní produkce bavlny je odůvodněn prvním sezónním hodnocením založeném na přímých terénních výstupech z pěstitelských oblastí, zatímco předešlé odhady se zakládaly výhradně na faktorech, jako je hodnocení povětrnostních vlivů a s tím spojených kvalitativních odhadech plodin.

Odhad letošních průměrných výnosů bavlny v USA byl zvýšen o 76 liber na 892 liber na akr, což odpovídá rekordnímu maximu dosaženému v roce 2012.

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. uzavřel včerejší obchodní den poklesem o limitní 3 centy na úrovni 68,11 centů za váhovou libru.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com