Poptávka po zlatě je tažena nákupy centrálních bank 21.11. 18

Poptávka po zlatě byla ve třetím čtvrtletí letošního roku na hodnotě 964,3 tuny, což představuje meziroční nárůst o 6,2 tuny. Silné nákupy ze strany centrálních bank a třináctiprocentní nárůst spotřebitelské poptávky kompenzovaly odliv z ETF.

 

Poptávka po zlatých prutech a mincích se zvýšila o 28 % na 298,1 tuny, jelikož drobní investoři využili nižší cenu zlata k nákupům, aby si tím tak vytvořili ochranu před riziky měnových a burzovních trhů. Poptávka po špercích vzrostla ve třetím čtvrtletí o 6 %. Nárůst počtu kupujících centrálních bank se zvýšil meziročně o 22 % na 148,4 t, což je nejvyšší úroveň čtvrtletních čistých nákupů od roku 2015. Poptávka v technologickém sektoru zaznamenala osmé po sobě následující čtvrtletí meziročního růstu o 1 %.

Poptávka ze strany centrálních bank a spotřebitelů kompenzovala odliv z ETF.

 

 

 

Investoři do zlatých prutů a mincí využili nižších cen k nákupům, čímž se meziročně zvedla poptávka o 28 %. Volatilita na burze cenných papírů a měn posílila poptávku v mnoha rozvíjejících se trzích. Čína, největší světový trh s se zlatými pruty a mincemi, zaznamenala meziroční nárůst poptávky o 25 %.  Íránská poptávka dosáhla více jak pětiletého maxima.

Zlaté rezervy centrálních bank vzrostly ve třetím čtvrtletí o 148,4 tuny, což představuje meziroční nárůst o 22 %. Jedná se o nejvyšší úroveň čistých nákupů od roku 2015.

 

Slovák Vojtěch, PrimStock

Zdroj: Investing.com