Přetrvávající sucho v Argentině pomohlo sóje posílit na jedenáctiměsíční maximum 20.2.18

Nejaktivnější březnový futures kontrakt na sóju na burze CBOT dnes před polednem posiluje o 13,90 centů na 1.035,50 centů za bušl, nejvyšší úroveň od března loňského roku. Důvodem jsou víkendové zprávy o přetrvávajícím nedostatku srážek v Argentině, což negativně snižuje očekávání výnosů sóji.

Ačkoliv výhled pro tento týden hovoří o mírném zlepšení ve formě nových srážek, dle analytiků nebudou mít větší schopnost než prozatím pozastavit klesající míru výnosů.

Výše zmíněné se, stejně jako vždy, odráží především v cenách sójového šrotu, jehož je Argentina největším exportérem. Květnový futures kontrakt na sójový šrot dnes na burze CBOT posiluje o 2,23 % na 384,50 centů za váhovou libru. Dříve v průběhu dne dosáhl až na 385,40 centů za libru, tedy nejvyšší úroveň za posledních 19 měsíců.

Sucho v centrální a jihozápadní části Velkých plání ve Spojených státech, které by dle aktuální předpovědi mohlo pokračovat, pomáhá dále přiživovat až do minulého týdne stabilní růstový trend kukuřice, jejíž nejaktivnější březnový futures kontrakt na burze CBOT dnes posiluje o 1,25 centu na 368,75 centů za bušl. V průběhu dne dosáhl až 369 centů za bušl, nejvyšší od října loňského roku.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com