PrimStock denní komentář_akcie, dolar, ropa, zlato_7.12.17

Globální akcie se zlepšujícím se sentimentem posilují

Po dvou ztrátových dnech v řadě dnes globální akciové trhy míří převážně výše, neboť chuť po rizikovějších aktivech se zlepšuje v souladu s optimismem, že Spojené státy úspěšně prosadí daňové reformy.

Většina asijsko-pacifických trhů uzavřela obchodní seanci růstem. Japonský Nikkei posílil o 1,5 % a umazal velkou část 2 % ztrát z předešlého dne, které představovaly největší pokles od konce letošního března.

V Evropě se v průběhu dopoledne většina burz cenných papírů nacházela v pozitivním teritoriu, kdy technologické akcie, podobně jako v průběhu středy v Asii a na Wall Street, korigovaly předešlé ztráty. V průběhu dnešního dne na Wall Street jsou akciové indexy prozatím smíšené. Posilují futures na S&P 500 i Nasdaq, zatímco Dow Jones se chystá otevřít v červených číslech.

Optimismus kolem progresu daňové reformy v USA pomohl dolaru k dvoutýdennímu maximu

Dolar vzrostl na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny, neboť optimismus kolem zákonodárců USA kráčejících vstříc daňové reformě pokračuje v růstu, zatímco obavy z případného odstavení vlády jsou na ústupu. U.S. dolar index měřící sílu americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn posiluje o 0,19 % na 93,71, nejvyšší úroveň od 22. listopadu.

Senát pod vedením republikánů ve středu hlasoval pro účast na společném vyjednávání se Sněmovnou reprezentantů před kongresovým váborem s cílem dohodnout plán a konečný návrh reformy daňového systému. Finální verdikt by měl padnout do 22. prosince.

Mezitím se obavy z případného odstavení vlády USA uvolnily poté, co později v průběhu včerejšího dne Sněmovna pokračovala v projednávání návrhu zákona, který by rozšířil stávající federální financování do 22. prosince. Očekává se, že dolní komora amerického Kongresu dnes návrh zákona schválí.

WTI ropa zůstává v blízkosti třítýdenního minima

Po včerejším poklesu o 1,66 USD dnes lednový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex mírně posiluje, nicméně drží se v blízkosti třítýdenního minima. K němu klesla poté, co prudký nárůst komerčních zásob paliv v USA v minulém týdnu naznačil slábnoucí poptávku, zatímco denní produkce ropy v USA vzrostla ve stejném období na nový rekord.

Krátce po třetí hodině odpoledne cena nejaktivnějšího lednového futures kontraktu na burze Nymex roste o 18 centů na 56,14 USD/barel. V průběhu včerejšího dne v reakci na zveřejněné statistiky amerického ministerstva pro energie ropa prudce oslabila o 2,9 % na 55,96 dolarů za barel, nejnižší od 20. listopadu.

Pád ceny zlata na burze Comex pokračuje a to je tak nejníž od letošního července

Ceny zlata pokračují v poklesu. Nejaktivnější únorový futures kontrakt na zlato na burze Comex je nejníž za poslední více jak 4 měsíce, jelikož se obchodníci ruku v ruce se sílícím optimismem ohledně daňové reformy vyhýbají bezpečným aktivům. Od začátku týdne únorový futures na zlato ztrácí již 26 USD na 1.256,60 dolarů za unci. Někteří obchodníci se domnívají, že s daňovou reformou související podpora ekonomiky USA přiměje americký Fed k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Investing.com, Barchart.com, Bloomberg.com