Přípravek semaglutid dánského výrobce Novo Nordisk dosáhl důležitého mezníku 20.10.17

Semaglutid téměř jednomyslným pozitivním výsledkem v rámci hlasování poradního výboru americké FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) doporučen ke schválení pro použití v USA.

Dne 18. října 2017 v Dánsku sídlící společnost Novo Nordisk, která je předmětem říjnové analýzy společnosti PrimStock, oznámila, že její nové antidiabetikum, přípravek semaglutid, určený ke zlepšení glykemické kontroly u dospělých s diabetem typu 2, byl americkou FDA oficiálně doporučen ke schválení pro nasazení ve Spojených státech.

Doporučení bylo založeno na globálním vývojovém programu zahrnujícím více než 8.000 dospělých s diabetem typu 2 v osmi klinických studiích SUSTAIN fáze 3a, včetně kardiovaskulárních výsledků.

Semaglutid tak dle Madse Krogsgaarda Thomsena, viceprezidenta a hlavního vědeckého pracovníka společnosti Novo Nordisk, prokázal potenciál zlepšit léčbu diabetes typu 2. Pozitivní doporučení poradního výboru je důležitým krokem k tomu, aby byl přípravek semaglutid dostupný pro dospělé s diabetem typu 2 v USA.

Přípravek semaglutid je v současné době přezkoumáván několika dalšími regulačními agenturami, včetně Evropské agentury pro léčivé přípravky a Japonské agentury pro léčivé přípravky a přístroje.

Na zmíněné akcie společnosti Novo Nordisk na newyorské burze zareagovaly prudkým nárůstem ceny o 2,78 % z úterní zavírací úrovně 49,31 USD na čtvrtečních 50,68 USD za akcii.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Investing.com, Barchart.com