Propady trhů z přelomu minulého a tohoto týdne předznamenávají blížící se období pro-růstového investorského elánu 7.2.18

Propady trhů z přelomu minulého a tohoto týdne předznamenávají blížící se období expanze prorůstového investorského elánu.

Lepší než očekávané statistiky z pracovního trhu USA v minulém týdnu, což je podpůrný faktor pro rychlejší utahování opasku ze strany americké centrální banky a jejího nového guvernéra, rozvířilo emoce globálních obchodníků a následoval pád. Pád, nicméně v očích mnoha obchodníků dlouho očekávanou zpětnou vazbu neobvykle dlouho trvajícího růstu.

Následovat bude nárůst aktivity obchodníků, kteří ještě nedávno váhali nad dlouhodobými maximy globálních trhů a rostoucí vzrušení z nových příležitostí.

Páteční a pondělní propady mohou být připisovány mnoha věcem. Například robustní zprávě z pracovního trhu v USA, která podpořila vyhlídky růstu inflace. S vyšší inflací přichází potenciál většího růstu úrokových sazeb, než se očekává. K dalším patří obavy z negativního výsledku týkajícího se schvalování návrhu zákona o výdajích USA v tomto týdnu, protože tábory republikánů a demokratů se zdají být mnohem rozvrácenější než kdykoli dříve. A v neposlední řadě jsou tyto propady výsledkem starého dobrého vybírání zisků.

Nicméně, a historie tuto domněnku podporuje, většina výprodejů na trzích, nesouvisí-li se začátkem negativního obratu trendů dlouhodobého charakteru, který může být spojen například s hrozící destabilizací globálních trhů, bývá pouze přechodná a znamená především fenomenální příležitost začít obchodovat na trzích s mnohem lepšími vstupními hodnotami, než s kterými byli obchodníci nuceni pracovat před dvěma či jedním týdnem. Navíc, globální ekonomice se daří skvěle.

Počet aktiv s potenciálem, které čekaly na nákup, se v posledním týdnu znatelně rozrostl. Stávající úrovně nabízejí nové obchodní příležitosti na různorodých trzích. Ačkoliv je možné, že se ztráty na trzích v příštích pár dnech prohloubí, nebudou trvat věčně. A věčně nebudou trvat ani současné obchodní příležitosti.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com, Bloomberg.com