Průmyslová produkce v USA v září rostla o solidních 0,3 % – dolar index na týdenním maximu 17.10.17

Dnešní pravidelná statistika ukázala, že průmyslová výroba v USA v průběhu měsíce září rostla o 0,3 %, čímž překonala očekávání analytiků odhadujících růst o 0,1 %. Navíc, uvedená míra růstu byla limitována přetrvávajícími škodami způsobenými hurikány Harvey a Irma.

Zpráva FEDu uvádí, že bouře, které zasáhly pobřeží Mexického zálivu a Floridu, měly za následek zpomalení průmyslové produkce o 0,25 %. I přesto však výroba automobilů, domácí elektroniky a spotřebičů vzrostla, což posiluje pozitivní známky růstu spotřebitelských výdajů.

Tovární produkce se zlepšila o 0,1 %. Odvětví těžby a veřejných služeb se podařilo zažehnat srpnový pokles. V oblasti těžby byl zaznamenán nárůst o 0,4 %. Sektor veřejných služeb vzrostl o 1,5 procenta.

V posledních 12 měsících vzrostla průmyslová produkce v USA pouze o 1,6 %, což je převážně odrazem následků hurikánů v posledních dvou měsících. Do té doby pomáhala výrobnímu sektoru ve Spojených státech silnější globální ekonomika, která vedla k vyšší poptávce po zboží vyrobeném v USA.

Další statistiky jsou důkazem stále se zlepšujícího stavu amerického průmyslového sektoru

Zpráva amerického ministerstva obchodu ukazuje, že vyšší poptávka po průmyslových strojích, automobilech, hliníku a dalších kovových materiálech způsobila, že tovární objednávky v průběhu měsíce srpna (po červencovém poklesu) vzrostly o 1,2 %. Stejná zpráva zahrnuje také kategorii obchodních investic, která zaznamenala růst jak v průběhu měsíce srpna, tak v červenci.

Statistika amerického Institutu pro řízení zásob (ISM) odhalila, že v průběhu září míra tovární aktivity v USA vzrostla na úroveň třináctiletého maxima.

V reakci na zmíněné americký dolar index poměřující sílu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn dnes prodlužuje růstovou šňůru z minulého týdne na 4 dny v řadě, když posiluje o 0,43 % na úroveň týdenního maxima 93,565.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com