Ranní zamyšlení a výhled pro 11.10.17

Americký dolar dnes vůči koši šesti hlavních světových měn klesá na více jak týdenní minimum v reakci na pochybnosti ohledně proveditelnosti daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Americký dolarový index ztrácí 0,1 % na 92,99, nejnižší úroveň od 29. září. Dolar se dostal pod tlak poté, co slovní přestřelky mezi Trumpem a republikánským senátorem Bobem Corkerem daly vzniknout obavám, že prezidentovo úsilí o zrevidování daňového kodexu by se mohlo dostat do slepé uličky. Slibná statistika růstu mezd v USA sice pomohla dolaru v průběhu pátečního obchodování v růstu k třítýdennímu maximu, nicméně díky víkendové eskalaci napětí mezi USA a Severní Koreou následně páteční zisky vzaly za své. Hlavní pozornost obchodníků se dnes ubírá k večerním FOMC Minutes ze strany Výboru guvernérů amerického FEDu, které by měly poskytnout podrobnější výhled k budoucí politice amerických úrokových sazeb. V posledním prohlášení FED nastínil 1 zvyšování sazeb do konce letošního roku a minimálně další 3 v průběhu roku 2018.

EUR/USD

…dnes naopak posiluje o 0,26 % na 1,1839 (nejvyšší úroveň od 26. září) s tím, jak v Evropě klesají obavy z vývoje v Katalánsku. Již na začátku týdne evropská měna nalezla podporu v silných ekonomických datech z Německa. V průběhu včerejšího dne euro posílilo poté, co katalánský vůdce Carles Puigdemont ustoupil od jednostranné deklarace nezávislosti Katalánska na Španělsku. Euro po odražení od téměř dvouměsíčního supportu od minulého týdne provází silný růstový trend s jasnou převahou býčích obchodníků.

Rezistence: 1.1960, 1.2005. Supporty: 1.1690, 1.1660.

Ropa

Ropa dnes dopoledne v rámci tři dny trvajícího růstu prozatím definitivně překračuje hranici 51 USD/barel. Důvodem jsou známky pozvolného snižování globálního přebytku. Obchodníci vyhlížejí výsledek zítřejší pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky ohledně pohybu stavu komerčních zásob ropy v USA v minulém týdnu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují, že zásoby ropy ve Spojených státech, po předešlém propadu o více jak 6 miliónů barelů, v průběhu minulého týdne klesly o další 1,4 miliónu barelů. Zde by ceny ropy teoreticky mohly nalézt další podporu pro krátkodobý růst blíže k úrovní 52 dolarů za barel.

Supporty: 50.70, 49.10, 47.28. Rezistence: 51.70, 52.30, 52.83.

Zlato

Po tři dny trvajícím růstu, který byl výsledkem uzavírání krátkých pozic a rostoucí geopolitické nejistoty ohledně vývoje napětí mezi USA a Severní Koreou a vývoje situace ve Španělsku, se dnes zlato na burze Comex vydalo cestou ztrát. Ty jsou reakcí na dnešní FOMC Minutes, které by měly potvrdit předsevzetí FEDu v průběhu prosincového zasedání zvýšit znovu úrokové sazby. Dle analytiků a obchodníků existuje 90 % šance, že FED sazby v prosinci zvýší. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na burze Comex dnes v dopoledních hodinách ztrácí 0,15 % na 1.291,80 dolarů za unci.

Supporty: 1.284,60, 1.277,70, 1.274,90. Rezistence: 1.297,50, 1.317,30.

Analytický tým PrimStock

Zdroj: Barchart.com, Investing.com